Brak zewnętrznych objawów pogorszenia stanu zdrowia nie musi wcale oznaczać, że zwierzę jest całkowicie zdrowe. Psy i koty zmagają się z wieloma różnymi schorzeniami, które często nie dają jednoznacznych i łatwych do zaobserwowania symptomów. Sposobem na ich diagnostykę są specjalne badania laboratoryjne, ze szczególnym wskazaniem na ultrasonografię weterynaryjną.
Wskazania do USG zwierząt
Wykonanie badania ultrasonograficznego u zwierząt wskazane jest w wielu różnych przypadkach. Przeprowadza się je przy dolegliwościach bólowych i urazach brzucha, wymiotach, biegunkach, trudnościach z wypróżnianiem, nagłej utracie wagi czy też krwawieniach z przewodu pokarmowego, układu moczowego lub dróg rodnych. Badanie USG zwierząt to także jedna z najskuteczniejszych metod rozpoznawania ciąży u zwierząt oraz monitorowanie jej przebiegu. U suki ultrasonograf weterynaryjny może być zastosowany już po dziesięciu dniach od zapłodnienia, a u kotki po jedenastu.
Przebieg weterynaryjnego badania ultrasonograficznego
USG weterynaryjne nie wymaga przeprowadzenia żadnej interwencji chirurgicznej i jest całkowicie bezbolesne. Badanie to trwa niedługo, dzięki czemu nie stanowi przeciągniętej w czasie sytuacji stresowej dla psa czy kota. Napięcie dodatkowo obniża fakt, że ultrasonografia może być wykonana zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. U zwierząt szczególnie agresywnych lub nerwowych konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich środków znieczulających. Podczas USG na głowicę ultrasonografu oraz brzuch psa lub kota nakłada się specjalny żel, po czym urządzenie przykładane jest do skóry i przesuwane po ciele. W tym samym czasie weterynarz obserwuje obraz na monitorze. Wyniki ultrasonografii dostępne są od razu po zakończeniu badania.
Przygotowanie psa lub kota do USG
Zwierzę powinno być odpowiednio przygotowane do badania USG. Do najważniejszych kwestii należy konieczność zastosowania przynajmniej dwunastogodzinnej głodówki u psa lub kota. Wskazane jest także tzw. odgazowanie organizmu, co odbywa się poprzez podanie espumisanu lub syropu dla niemowląt. Dawka preparatu powinna być dostosowana do masy zwierzęcia. Dla skuteczności badania duże znaczenie ma również pełny pęcherz moczowy. Zwierzę powinno przez przynajmniej trzy godzin przed zabiegiem nie oddawać moczu, co może być dość trudne w realizacji. W wielu przypadkach wystarczy np. nosić psa na rękach lub zabrać kotu kuwetę, aby uniemożliwić im załatwienie fizjologicznej potrzeby. Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym należy też zgolić sierść zwierzęcia na brzuchu, ponieważ może ona utrudniać dotarcie falom ultradźwiękowym. W określonych przypadkach badanie wykonać można bez usuwania owłosienia, np. przy nagłym urazie.