Dobrze zbilansowana dieta jest bardzo potrzebna, dla utrzymania zdrowia. Pozwala nie tylko zachować dobrą sylwetkę czy pomaga schudnąć, ale też dostarcza organizmowi wszystkich najpotrzebniejszych składników i witamin. Jak zabrać się za skomponowanie zdrowej diety? O czym pamiętać? Na co zwracać uwagę?
Zdrowa dieta, czyli jaka?
Pierwsze, o czym należy wspomnieć to fakt, czym właściwie jest dieta. To dość ogólne pojęcie, które oznacza po prostu „sposób odżywiania”. Termin ten często jest mylnie kojarzony z odchudzaniem, co jest tylko jednym z kilku rodzaju diet i zalicza się konkretnie do grupy diet alternatywnych. Rozważając więc różne typy odżywiania, powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, by były one dla nas właściwie dobrana, a co za tym idzie, odpowiadały naszym realnym zapotrzebowaniom.
Jak wybrać zdrową dietę?
Jak skomponować zdrową dietę opisuje serwis zdrowakrowa.pl. Należy tutaj zwrócić przede wszystkim uwagę na swoje potrzeby. Dieta powinna być dostosowana do stylu życia oraz stanu zdrowia. Produkty i dania, po które będziemy sięgać, powinny zawierać wszystkie niezbędne minerały i witaminy, dzięki którym nasz organizm będzie zaopatrzony w najważniejsze składniki do prawidłowego funkcjonowania. Sposób odżywiania musi być zrównoważony, urozmaicony i smaczny. Należy z kolei unikać propozycji, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, do czego zalicza się zdecydowana większość popularnych diet odchudzających. Nie ma co kombinować, liczyć będzie się nie tyle ilość, ile jakość posiłków.
Co jeść, aby było zdrowe?
Przede wszystkim najlepiej będzie sięgać po produkty naturalne, a także starać się samodzielnie przygotowywać wszystkie posiłki. Dobrze wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet, żeby wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Im więcej składników jest wymienionych, tym gorzej i tym mniej ma to wspólnego ze zdrową żywnością. Gotowe posiłki do podgrzania czy produkty mocno przetworzone są tym, czego należy się bezwzględnie wystrzegać. Dobrze, jeżeli zacznie się zwracać uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu i jakie posiada to w ogóle wartości odżywcze.
Jak i ile jeść?
Dużą popularnością cieszą się diety eliminacyjne, czyli takie, które wyrzucają z codziennych posiłków określone grupy produktów. Jeżeli podejdzie się do tego mądrze – jak najbardziej może nam to pomóc. Z pewnością warto pozbyć się z diety nadmiaru tłuszczy i cukrów, nie mówiąc już o wysoko przetworzonych produktach. Liczyć się będzie przede wszystkim jakość, ale warto zwrócić też uwagę na to, ile sobie nakładamy na talerz. Zmniejszenie codziennych porcji posiłków i używanie mniejszych talerzy powinno bardzo nam w tym pomóc. Nie ma się też co głodzić i ważne jest, by jeść regularnie, o ustalonych porach co najmniej 3 – 4 posiłki w ciągu dnia.
Jak ułożyć zdrową dietę?
W ułożeniu diety powinna pomóc nam przede wszystkim znajomość piramidy żywieniowej. W 2005 roku została ona zmodyfikowana i przedstawia obecnie proporcje, którymi powinniśmy się kierować na co dzień. Według niej, na pierwszym miejscu znajdują się ruch i ogólnie aktywność fizyczna. Na następnym miejscu są owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, nabiał, mięso i ryby, a na samym szczycie (czyli czego w diecie powinno być najmniej) oleje roślinne. Należy unikać soli i słodyczy, pić dużo wody, a także zadbać o odpowiednią dawkę snu i wypoczynku.