Porady

Jak wybrać i oświetlić drewniany blat w łazience?

Umywalka nablatowa staje się ostatnio bardzo popularna. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj blatu, aby całość prezentowała się oryginalnie i elegancko. Oprócz dopasowania stylistycznego należy również zadbać o komfort i estetykę użytkowania. Gdy wszystkie te czynniki zostaną spełnione, wtedy można mieć pewność, że umywalka spełni wszelkie oczekiwania.

Drewniane blaty do twojej łazienki

Drewno kojarzy się z ciepłem i przytulnością. Jest ekologiczne i prezentuje się naprawdę zjawiskowo w każdym wnętrzu. Równie dobrze zaadaptuje się w pomieszczeniach urządzonych w stylu naturalnym, ale też w nowoczesnych, minimalistycznych czy prowansalskich. W miejscach „surowych”, ascetycznych będzie stanowiło ciepły akcent, a w tych zaaranżowanych na styl eko, stanie się integralną częścią całości. W łazience również można stworzyć ciekawy, nastrojowy klimat, stosując nie tylko dodatki drewniane, ale też blaty pod umywalkę. Jeśli zostaną umiejętnie dobrane do wystroju wnętrza i do rodzaju umywalki, wtedy nadadzą łazience niezwykle subtelnego charakteru. Oprócz ww. walorów drewnianych blatów trzeba zwrócić uwagę na wysoki poziom estetyki. Każdy rodzaj drewna to inna historia. Ciekawe usłojowienie, inny układ twardzieli czy charakterystyczne dla każdej deski rozłożenie bieli. Blaty pociągnięte jedynie olejem mają idealnie zachowaną fakturę, co widać i czuć pod dotykiem dłoni.

Jak dbać o drewniane blaty w łazience?

Osoby przeciwne stosowaniu drewna w pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność powietrza i pojawiają się zmienne, czasem bardzo wysokie temperatury, będą przeciwni instalowaniu drewnianego blatu pod umywalkę. Tymczasem wystarczy umiejętnie dbać o blat, dobrze go zabezpieczyć i nie dopuszczać do ciągłego zawilgocenia, aby cieszyć się jego oryginalnym wyglądem.

Są dwa sprawdzone sposoby na zaimpregnowanie drewnianego blatu w łazience. Pierwszy polega na olejowaniu. Technikę tę stosuje się wtedy, gdy chce się otrzymać efekt wilgotnego, bardzo naturalnie wyglądającego drewna. Olej wnika w głąb materiału i chroni go od wewnątrz. Można olejować na mat lub na błysk, natomiast używanie naturalnych olejowosków sprawia, że drewno nabiera wyrazistego miodowego odcienia. Oprócz tego drewno może swobodnie oddychać, a jednocześnie nie wybrzusza się, ani nie kurczy pod wpływem wilgoci lub zmiennych temperatur. Po jakimś czasie blat może trochę przyciemnić się, ale wtedy wystarczy dobrze go osuszyć i zaimpregnować od nowa, aby znów wyglądał jak nowy.

Drugim sposobem na zabezpieczenie drewnianego blatu jest lakierowanie. Metoda ta pokrywa drewno ochronną warstwą, która nie dopuszcza do wniknięcia w jego strukturę wody I ZABRUDZEŃ. W tym przypadku również mamy do wyboru lakier matowy lub półmatowy. Co więcej, można też uzyskać błyszczące lub satynowe wykończenie. Czy jest jakieś ryzyko uszkodzenia takiej powłoki? Niestety tak. W przypadku jej zarysowania ostrym przedmiotem może dostać się do środka brud lub woda. Czasami też łuszczy się i przeciera. Nie ma jednak obaw o trwałość lakierowanego blatu, jeśli zachowane zostaną zasady estetyki.

Kupić czy wykonać na zamówienie?

Zakup gotowego blatu umywalkowego to najprostsze z możliwych rozwiązań. Jeśli kolor, rozmiar i kształt będą pasować do wystroju wnętrza i metrażu pomieszczenia, to nie warto szukać innych rozwiązań. W każdym dobrze zaopatrzonym sklepie budowlanym znajdziemy mnóstwo ciekawych pomysłów na drewniany blat w łazience, dlatego prawie zawsze można wyjść z takich zakupów zadowolonym. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba dobrać konkretne wymiary do nietypowego wnętrza. Nie zawsze takie blaty znajdą się na sklepowych półkach, dlatego wtedy zamówienie pod wymiar jest godne polecenia. Tak samo można wybrać drugą opcję realizacji kupna blatu, kiedy oczekuje się mocno indywidualnego efektu. Wtedy też można wybrać określony rodzaj drewna, bo jak wiadomo, nie wszystkie gatunki nadają się w takim samym stopniu do mikroklimatu panującego w łazience. Najlepiej sprawdzają się te egzotyczne, takie jak jatoba, iroko, merbak, teak, doussie. Charakteryzują się one niskim współczynnikiem skurczu, dlatego są odporne na działanie wody i dużych temperatur. Drewno nie dość, że prezentuje się elegancko i oryginalnie, jest naturalnie chronione dzięki oleistym substancjom (olejkom eterycznym) w nim zawartych. Z kolei z gatunków rodzimych producenci promują przede wszystkim modrzew i dąb. Przed zakupem blatu trzeba też sprawdzić, czy drewno ma odpowiedni poziom wilgotności. Tylko dobrze wysuszone zapewni komfort użytkowania na dłużej.

Dobór oświetlenia do łazienki – barwa i światło

Oświetlenie łazienki to kluczowa sprawa, Szczególnie wtedy, gdy metraż pomieszczenia jest naprawdę niewielki. Stasowanie wizualnych tricków może naprawdę wiele zmienić, dlatego zawsze trzeba dobrze przemyśleć kwestię dobrego (d)oświetlenia łazienki. Bardzo ważna jest lampa górna, która powinna precyzyjnie, ale subtelnie oświetlać całe wnętrze. Najczęściej montuje się na suficie płaskie plafony, które oprócz tego, że wyglądają elegancko, to zajmują niewiele miejsca. Oprócz tego warto umieścić kilka reflektorków blisko krawędzi sufitu w jednym lub dwu rzędach. Wrażenie jest imponujące.

Kolejna ważna sprawa to (d)oświetlenie lustra. Najlepiej nadają się do tego celu kinkiety umieszczone po jego obu stronach na takiej samej wysokości. Mogą to być też podłużne listwy LED. W przypadku, gdy lustro jest długie i wąskie, wtedy najlepszym rozwiązaniem staje się umieszczenie nad nim poziomej listwy świetlnej. Kiedy źródła światła przy lustrze zostaną umiejętnie rozmieszczone, to wtedy nie będą rzucać nieprzyjemnego cienia na twarz. A wiadomo, że taka sytuacja może znacznie utrudniać golenie czy wykonywanie makijażu.

Nie można zapomnieć też dodatkowych światełkach, które będą doświetlać wnęki, półki, wannę czy konkretne miejsca. Za pomocą światła można stworzyć nastrojowy i ciepły klimat w każdej, nawet najmniejszej łazience.

Jeśli chodzi o barwę oświetlenia w takim miejscu, jakim jest łazienka, to powinna ona być na pewno przyjazna dla oczu i kojąca. Nie może być to światło zbyt ostre, takie jak w pracowni czy w zakładzie pracy. W celu uzyskania dobrych rezultatów można postawić na barwę neutralną lub dzienną, a wtedy kolor skóry będzie wyglądał naturalnie. Sporo osób decyduje się też na światło ciepłe (oczywiście w granicach rozsądku). W końcu łazienka jest miejscem, w którym można się zrelaksować po całym dniu pracy, dlatego oświetlenie musi być precyzyjnie dobrane. Żarówki LED o ciepłej barwie będą dawać delikatną żółtawą poświatę, ale dla większości osób nie jest to żadną przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności higienicznych. Zawsze można też umieścić obok lustra kinkiety o nieco chłonniejszej barwie światła, a całą łazienkę „ubrać” w zdecydowanie cieplejsze światło.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia drewnianego blatu?

Oświetlenie w tej strefie łazienki jest bardzo ważne. Przy umywalce i lustrze powinny znaleźć się takie lampy, które ułatwią wykonywanie czynności higienicznych. Ale to nie wszystko. Najlepsze efekty osiągnie się wtedy, gdy połączona zostanie funkcja praktyczna z dekoracyjną. W tym miejscu można sobie więc pozwolić na szczyptę fantazji, montując lampy wiszące (Ardant.pl) czy efektowne taśmy LED. Bardzo ciekawie będą wyglądać wiszące na długich linkach żarówki w stylu loft, ale też klasyczne mleczne lub szklane klosze. Nie można przesadzać z mocno dekoracyjnymi elementami, dlatego swoje zadanie spełniają optymalnie lampy o kształtach prostych, geometrycznych bryłach. Bardzo dobrze doświetlą blat dwa kinkiety, które będą rzucać światło z góry. Trzeba jednak pamiętać, aby nie misa była rozświetlona, a jej krawędzie i blat. Wtedy można liczyć na nietuzinkowe efekty wizualne.

Urządzając łazienkę, należy pamiętać, że jest to wnętrze, w którym chodzi przede wszystkim o komfort i swobodę ruchów. Oprócz umieszczenia w niej sprzętów i mebli użytkowych niesamowicie liczy się także dekor. Dlatego też umiejętne doświetlenie łazienki, stworzenie gry światłocieni i oryginalnego klimatu to klucz do sukcesu. Dodatkowo warto umieścić kilka dekoracyjnych dodatków, np. plakatu na ścianę czy małej rzeźby. Nie można jednak zapominać, że dekorem może stać się podstawowy wystrój wnętrza, czyli np. płytki ceramiczne, czy ułożone w kostkę na półce świeże ręczniki. Niezaprzeczalnie mocno dekoracyjne są ww. drewniane blaty. Warto więc wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań i cieszyć się wyjątkowym komfortem użytkowania łazienki na co dzień.

Leave a Comment

You may also like