Dodatki do żywności znajdują się praktycznie w każdym artykule spożywczym. Coraz więcej osób zwraca uwagę na etykiety, dlatego antyzbrylacz i inne tajemniczo brzmiące składniki pozostają na świeczniku. Jednak okazuje się, że nie takie dodatki straszne, jak je malują.
Dodatki do żywności, które są zdrowe
W dobie produktów eko największą popularność zyskują te produkty, które są jak najbardziej naturalne i pozbawione wszelkich dodatków. Mimo to wielu producentów wciąż ceni sobie dodatki do żywności. Nic w tym dziwnego – ich stosowanie pozytywnie wpływa na końcowy produkt. To właśnie dzięki nim żywność lepiej się prezentuje, bardziej aromatycznie pachnie i .zyskuje mnóstwo nowych walorów. Poszczególne dodatki przedłużają świeżość artykułów spożywczych, a nawet sprawiają, że są bardziej intensywne w smaku. To spora pomoc dla producentów, którzy chcą wyróżnić się na tle konkurencji. Jednak, co ciekawe, dodatki do żywności mogą przynieść korzyści także konsumentom. Na przykład lecytyna, która często występuje w różnego rodzaju artykułach spożywczych, świetnie wpływa na organizm. Wspomaga koncentrację, wspiera pracę wątroby, jak również dostarcza cenne kwasy Omega. Nie można też zapominać, że konserwanty to nie tylko antybiotyki, barwniki czy przeciwutleniacze, ale przede wszystkim naturalne produkty, takie jak sól, cukier oraz ocet.
Skoro już wiesz, że dodatki do żywności to nie tylko konserwanty chemiczne, możesz czuć się pewniej, wybierając produkty dla swojej rodziny.
Antyzbrylacz – gdzie najczęściej jest wykorzystywany?
Jednym z najczęściej wykorzystywanych dodatków do żywności jest antyzbrylacz. Jak sama nazwa wskazuje, jego głównym zadaniem jest zapobieganie przed zbrylaniem się artykułów spożywczych. Nie da się ukryć, że nieestetycznie zbrylona sól nie jest czymś, co zachęca do jedzenia. Antyzbrylacz odpowiada za to, by do takiej sytuacji nie doszło. Gdzie jeszcze w takim razie stosowane są antyzbrylacze? Poza branżą spożywczą można spotkać je między innymi w nawozach, ale przydają się także do produkcji kleju.
Jeśli dokładnie czytasz etykiety, z pewnością wielokrotnie zetknąłeś się z symbolem E536. To właśnie antyzbrylacz! Chociaż jego stosowanie przynosi mnóstwo korzyści dla producentów żywności, może być niebezpieczny dla zdrowia, gdy wejdzie w interakcję z kwasami.
Antyzbrylacz – gdzie producenci żywności mogą go znaleźć?
Jeśli jesteś producentem żywności, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, jak przydatny może okazać się antyzbrylacz. Jednak, aby go użyć musisz najpierw go nabyć. Najlepszym wyborem okaże się zakup antyzbrylacza od dystrybutora. Po pierwsze zaoszczędzi to Twój cenny czas, a po drugie otworzy nowe możliwości. Na przykład dystrybutorzy tacy jak https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/cukiernictwo-i-piekarnictwo/ oferują bogaty wybór dodatków do żywności, w tym antyzbrylaczy. Poza tym, wybierając dystrybutora działającego na terenie Unii Europejskiej, nie musisz martwić się o jakość. W UE obowiązują bowiem normy, których dystrybutorzy muszą przestrzegać.