Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe jest zdiagnozowanie wielu zmian chorobowych w ciele człowieka. Najczęściej jednak wykonuje się go, aby wykryć schorzenia w obrębie głowy oraz kręgosłupa.
Rezonans magnetyczny jest specjalistycznym badaniem, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie nie tylko schorzeń pojawiających się w głowie, lecz także m.in. wielu chorób układu nerwowego. Za jego pomocą diagnozuje się także wszelkie zmiany chorobowe w sercu, nerkach lub wątrobie. Oprócz tego często wykonuje się również rezonans magnetyczny kręgosłupa. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna, która pozwala uzyskać dokładny obraz wnętrza ludzkiego ciała.
Na czym polega rezonans magnetyczny?
W badaniu rezonansem wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie generujące silne pole magnetyczne. Powoduje ono, że znajdujące się w ludzkim ciele protony wodoru zostają pobudzone do ruchu. Emitują wówczas specyficzne fale, które można zaobserwować na ekranie. Urządzenie wykorzystywane do rezonansu jest całkowicie bezpieczne dla człowieka. Jego promieniowanie nie ma bowiem żadnych negatywnych oddziaływań.
Kiedy wykonać badanie rezonansem magnetycznym?
Do badania rezonansem konieczne są specjalne wskazania. Są to między innymi:
- rozszczepy kręgosłupa
- wrodzona zatoka skórna kręgosłupa
- torbiele przegrody przezroczystej
- rozszczepy czaszkowo-mózgowe
- rozdwojenie rdzenia
- guzy serca, płuc, rdzenia kręgowego
- choroby otępienne (np. Alzheimer)
- choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
W takich przypadkach dzięki badaniu można jednoznacznie wskazać źródło dolegliwości oraz wdrożyć konkretne sposoby leczenia.
Przygotowanie do badania
Badanie wymagana, aby pacjent w czasie jego wykonywania był na czczo. Oznacza to, że przed nim pacjentowi nie wolno nic jeść przez co najmniej 6 godzin. Poza tym bezwzględnie należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. kolczyki).
Przebieg badania rezonansem magnetycznym
Pacjenta umieszcza się na wysuwanym stole w pobliżu skanera MRI. Ułożenie ciała powinno być komfortowe, ponieważ w trakcie badania pacjentowi nie wolno wykonywać żadnych ruchów. Jest to konieczne, aby możliwe było uzyskanie dokładnego obrazu bez zniekształceń. Jeśli z powodu choroby nieruchome leżenie jest niemożliwe, wówczas podawane są leki uspokajające lub stosuje się znieczulenie ogólne. Dla większego komfortu pacjenta wewnątrz urządzenia zainstalowane jest oświetlenie.
Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. Pacjent słyszy wtedy dźwięk o średnim natężeniu. Czasem osobie badanej udostępnia się specjalne słuchawki tłumiące hałas. Gdy istnieje potrzeba wykonania kilku obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję.
Przeciwwskazania do badania
Najpoważniejszym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym jest wszczepiony rozrusznik serca. Ostrożność zalecana jest również w przypadku badania osób, które w skutek przebytego urazu mają wszczepione metaliczne ciała obce. Kolejnym przeciwwskazaniem uniemożliwiającym przeprowadzenie rezonansu jest bycie w pierwszym trymestrze ciąży.
Wynik rezonansu magnetycznego
Czas oczekiwania na wynik rezonansu magnetycznego zależy od radiologa opisującego badanie. Zazwyczaj wynosi on od 1 do 7 dni.