Liczne badania naukowe potwierdziły negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka. Alkohol może mieć znaczący wpływ na nastrój, zachowanie i stan emocjonalny każdego, kto go pije. Agresja jest częstym objawem wśród alkoholików. Napady agresji mogą wystąpić także u osób nie będących alkoholikami. Odpowiemy na następujące pytania: W jaki sposób ktoś może stać się agresywny po wypiciu alkoholu? Co powinieneś zrobić?
Wpływ alkoholu na zachowanie człowieka
Alkohol etylowy, związek chemiczny, jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego. Może również zmieniać metabolizm organizmu. Jest szkodliwy przede wszystkim dla wątroby. Organ ten jest odpowiedzialny za usuwanie alkoholu z krwiobiegu poprzez przekształcanie go w aldehyd octowy, a następnie w mniej toksyczny octan. Osoby uzależnione od alkoholu są bardziej narażone na rozwój chorób wątroby, takich jak zapalenie, stłuszczenie lub zwłóknienie.
Pozostałości alkoholu mogą przedostać się do krwiobiegu i poprzez układ krwionośny dotrzeć do wszystkich części ciała, w tym do mózgu. Dotyczy to także mózgu. Objawy te, a także wiele innych, wskazują na uszkodzenie pewnych części mózgu.
Alkohol a zachowanie człowieka
- Po spożyciu alkoholu człowiek jest bardziej pewny siebie i niechętny do podejmowania ryzyka.
- Możesz być bardziej otwarty i szczery oraz łatwo nawiązywać kontakty. Z drugiej strony, możesz stać się konfliktowy i mieć problemy w związku.
- Po wypiciu alkoholu możesz stać się agresywny i denerwować się bez powodu.
- Osoby odurzone mogą być nieprzewidywalne
- Osoby pijące alkohol często mają niższą samoocenę.
Agresja po alkoholu – przyczyny
W jaki sposób alkohol wpływa na zachowanie? I dlaczego agresja jest skutkiem picia alkoholu? Alkohol może wpływać na mózg, powodując, że niektóre jego części przestają działać. Pewne struktury mózgu są odpowiedzialne za określenie stanu emocjonalnego danej osoby. Uszkodzenie tych struktur może prowadzić do zmiany tego stanu. Pień mózgu i podwzgórze to struktury, które wywołują agresję. Kora czołowa kontroluje poziom agresji. Na korę przedczołową negatywny wpływ ma regularne picie i okazjonalne nadużywanie alkoholu. Nagłe wahania nastroju mogą dotyczyć nie tylko osoby uzależnionej, ale także każdego, kto jest jej bliski i może być narażony na atak agresji po spożyciu alkoholu.
Agresja może być również spowodowana mutacją w jednym z tych genów. Jest to mutacja genetyczna HTR2B, która powoduje powstawanie receptorów serotoninowych w pewnych obszarach mózgu. Receptory te są odpowiedzialne za samokontrolę i wszelkie decyzje podejmowane przez daną osobę. W 2010 r. odkryto, że defekt genetyczny jest związany z piciem alkoholu. Znana brytyjska gazeta „The Guardian” opublikowała wyniki badań nad związkiem między uszkodzeniem genu HTR2B a agresją po spożyciu alkoholu. Badanie przeprowadzili psychiatrzy z Uniwersytetu w Helsinkach. Wzięło w nim udział 156 osób z prawidłowym genotypem genu HTR2B oraz 14 osób z mutacją tego genu. Wyniki wykazały, że osoby z nieprawidłowym genotypem były bardziej agresywne niż pozostali badani.
Leczenie i terapia agresji po spożyciu alkoholu
Agresja to zachowanie, które powoduje niepokój lub szkody (fizyczne lub psychiczne). Alkohol jest często czynnikiem nasilającym agresję. Przyczyn agresji jest wiele. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować gniew, agresję i wrogość, w tym traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, zaburzenia psychiczne i choroby somatyczne.
Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Dowiedz się więcej na stronie https://pszczyna.terapia24h.pl/a,nzsr
Agresja po spożyciu alkoholu może być zarówno spontaniczna, jak i sprowokowana słowami lub zachowaniem innej osoby. Jeśli doświadczasz agresji po spożyciu alkoholu, warto porozmawiać z psychoterapeutą. Terapia może pomóc w ustaleniu przyczyny i jej usunięciu. Agresja po spożyciu alkoholu jest często oznaką tego, że osoba bliska nie chce czynić żadnych postępów na drodze do trzeźwości.
Ważne jest, aby zaprzestać picia napojów alkoholowych lub innych środków odurzających, które mogą powodować agresywne zachowania.