Bonding to nieinwazyjna metoda estetycznej odbudowy powierzchni zębów, która polega na wypełnianiu wszelkich ukruszeń, ubytków, otarć czy wyszczerbień przy użyciu żywic kompozytowych. Dzięki temu, że materiał świetnie imituje naturalny odcień zęba to pozwala również efektywnie pozbyć się przebarwień. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, bezpieczny, szybki i przede wszystkim niedrogi. Czym dokładnie jest bonding zębów i kiedy można go wykonać?
Bonding zębów – co to właściwie jest?
Bonding znany też jako remodeling albo licówka kompozytowa jest stałą odbudową zachowawczo-protetyczną, służącą do poprawy estetyki uzębienia. W trakcie zabiegu na zęby nakłada się bardzo cienką warstwę kompozytu wykonanego na bazie żywic, który doskonale naśladuje prawdziwe struktury tkanek. Warto również zauważyć, że taki materiał można niezwykle precyzyjnie dobrać do naturalnego odcienia zębów pacjenta. Rozwiązanie stosuje się więc w celu skutecznej odbudowy twardych tkanek zębów, co pozwala ekspresowo przywrócić piękny uśmiech bez wcześniejszego szlifowania czy głębokiej preparacji. Różnica w wyglądzie uzębienia widoczna jest od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Odbudowy kompozytowe powstają już w trakcie pojedynczej wizyty w gabinecie i są wykonywane przez stomatologa.
Kiedy można stosować bonding?
Koniecznie trzeba pamiętać, że bonding stosuje się wyłącznie na zdrowych zębach. Wszelkie zmiany próchnicowe, rozległe ubytki czy choroby przyzębia są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Dodatkowo procedura nie może być wykonana na martwych zębach. Bonding polecany jest więc głównie osobom borykającym się z niewielkimi problemami z uzębieniem bądź przebarwieniami. Świetnie sprawdza się w przypadku niedużych złamań lub zniekształceń korony zęba. Ponadto bonding znakomicie uzupełnia różnego typu ukruszenia i pęknięcia, a także skutecznie wyrównuje zęby, jeśli są za wąskie bądź za krótkie w porównaniu do pozostałych. Niektórzy decydują się również na tę metodę w celu pozbycia się diastemy lub innych nieestetycznych szpar w uzębieniu. Zabieg może także w pewnym stopniu stanowić alternatywę dla leczenia ortodontycznego. Chociaż nie będzie miał żadnego wpływu na prawidłowość zgryzu to pod względem estetycznym częściowo da podobny rezultat jak po długotrwałym noszeniu aparatu.
Jakie efekty daje bonding zębów?
Nakładana w trakcie zabiegu żywica kompozytowa cechuje się wysoką estetycznością. Lekarz w bardzo prosty sposób może swobodnie modelować materiałem, dlatego efekty całej metamorfozy są zazwyczaj niezwykle satysfakcjonujące. Co ważne, rezultaty widoczne są od razu po wykonaniu procedury. Zęby szybko stają się równe, nie mają przebarwień czy pęknięć lub ubytków. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że bonding zębów nie należy do najtrwalszych. Z czasem uzębienie może ponownie ulec uszkodzeniu lub przebarwić się. Przyjmuje się, że średnio efekty utrzymują się około 4-5 lat. Duże znaczenie w utrzymaniu odpowiednich rezultatów mają też czynniki zewnętrzne, w tym dieta czy skład śliny. Osoby często spożywające barwiące napoje ( zwłaszcza kawę, wino lub zieloną herbatę) mogą więc spodziewać się szybszego zmatowienia i ponownego pojawienia się przebarwień na zębach.
Dlaczego, warto wykonać bonding?
Bonding zębów to metoda, która posiada wiele istotnych zalet:
- pełen zabieg można wykonać już na jednej wizycie;
- sama procedura jest praktycznie bezbolesna;
- brak konieczności szlifowania zębów;
- żywica kompozytowa świetnie imituje naturalny kolor i kształt zęba;
- zabieg jest zdecydowania tańszy, niż inne rozwiązania protetyczne;
- możliwość uzyskania pięknego uśmiechu w ekspresowym tempie.
- Aby bonding zębów przyniósł oczekiwane rezultaty to należy wykonać zabieg wyłącznie w sprawdzonych gabinetach stomatologicznych. Na szczególną uwagę zasługuje zlokalizowana w Chorzowie Klinika Uśmiechu, która specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach z zakresu odbudowy zachowawczo-protetycznej zębów. Dzięki najwyższej jakości materiałom pacjenci mogą liczyć na spektakularne efekty i cieszyć się pięknym uśmiechem już po pierwszej wizycie. Poprawa estetyki uzębienia jest więc natychmiastowa. Zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką!
Autor tekstu: Monika Wachowicz