Kulinaria

Właściwości i zastosowanie octu balsamicznego

ocet balsamiczny

Nie każdy z nas kojarzy, jak wygląda ocet balsamiczny. Powszechnie używana nazwa ocet, kojarzy się z przezroczystym płynem o spirytusowym smaku i intensywnym zapachu. Ocet balsamiczny ma zupełnie odmienny wygląd, gdyż charakteryzuje się czarną barwą i słodko-kwaśnym smakiem. Rozpropagowany i powszechnie używany w krajach południowych od ponad 2000 lat, swoją popularność zawdzięcza swoim właściwościom odkrytym na włoskim dworze w XV wieku na dolegliwości żołądkowe. Z czasem zawędrował do innych krajów Europy i obecnie nie wyobrażamy sobie kuchni włoskiej czy hiszpańskiej bez tego dodatku. Warto również nadmienić, że kraje wschodnie, takie jak Chiny, które mają długą tradycję leczenia, mają swój ocet balsamiczny w postaci octu chińskiego produkowanego z ryżu.

Ocet balsamiczny – właściwości

Jak już wspomnieliśmy wyżej, ocet balsamiczny, jak sama nazwa wskazuje, ma przyjemny zapach przynoszący ukojenie i jest bogaty w substancje balsamiczne, co zawsze nam się kojarzy z ulgą i łagodzeniem dolegliwości. Dzięki zawartości kwasów octowych, które powstają w wyniku procesu fermentacji, w tym szczególnym przypadku fermentacji winogron, ocet balsamiczny nabiera właściwości nie tylko prozdrowotnych, ale także ze swoim walorami smakowymi nabiera właściwości kulinarnych i smakowych.

Ocet balsamiczny ze względu na swoje właściwości łagodzące jest często wykorzystywany przy dolegliwościach i problemach z perystaltyką jelit oraz w kosmetyce ze względu na zawartość flawonoidów. Flawonoidy mają tę swoistość, że wspomagają funkcje ochronne skóry i chronią ją przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ocet balsamiczny znajduje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym dzięki właściwościom antyseptycznym i antybakteryjnym, chroniąc skórę przed wypryskami i łojkowatością. Można więc powiedzieć, że ocet balsamiczny ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, kulinarnym, a także w przemyśle leczniczym. To ze względu na swoje walory lecznicze i łagodzące, ocet balsamiczny jest idealnym połączeniem terapii łagodząco – kojącej z dietą śródziemnomorską.

Ocet balsamiczny – wielorakie zastosowanie

Ocet balsamiczny jest skutecznie wykorzystywany jako prozdrowotny składnik zdrowej diety, gdyż poprawia trawienie, a jednocześnie skutecznie zmniejsza apetyt. Idealnie sprawdza się w dietach odchudzających i w dietach kobiet dbających o swój wygląd zewnętrzny, w tym kondycję skóry i włosów. Ocet balsamiczny jest wykorzystywany w przypadku problemów z ciśnieniem, gdyż reguluje je, a za sprawą naturalnych substancji, jakim są flawonoidy, chroni drobne naczynia krwionośne i wzmacnia ich ścianki.

W swojej zawartości ma nieprzetworzone cukry, które są definiowane jako te dobre węglowodany. Dlatego ocet balsamiczny ma niski indeks glikemiczny i świetnie sprawdza się przy regulacji poziomu cukru we krwi. Nie możemy pominąć faktu, że ocet balsamiczny jest wykorzystywany do pochłaniania toksyn, co wspomaga oczyszczać organizm, oraz pomaga dbać o zdrowie, wygląd i ogólną sprawność fizyczną. Składniki mineralne i antyoksydanty mogą wspierać nasz organizm w walce z chorobami nowotworowymi.

Garść ciekawostek na temat octu balsamicznego

Ocet balsamiczny leżakuje tak samo, jak wino – im starszy, tym lepszy. O occie balsamicznym mówimy, że jest jak czarne złoto, gdyż leżakowane ponad 25 lat osiąga naprawdę wysokie ceny na rynku. Tradycyjny rejon, gdzie jest wytwarzany najlepszy ocet balsamiczny, to okolice Modeny we Włoszech. Ciekawostką również może być to, że do wyprodukowania jednego litra octu balsamicznego potrzeba aż 150 kg winogron. A konsystencję lepkości i gęstości nadaje mu organiczny związek chemiczny zwany też potocznie gliceryną.

Specyficzny proces produkcji i obróbka winogron w tradycyjnym stylu gwarantuje uzyskanie najlepszego produktu tylko z naturalnych składników i wytworzonych w naturalnym środowisku. Dlatego ocet balsamiczny cechuje się tak wielorakim zastosowaniem, a o źródle smaku i zdrowia, każdy powinien przekonać się osobiście w trosce o swoje zdrowie i dobrą kondycję.

Leave a Comment

You may also like