Odchudzanie

Dieta a aktywność fizyczna, czy ta zależność jest istotna?

Jedni lubią być osobami aktywnymi fizyczne, inni raczej stronią od ruchu. Tak naprawdę, wszystko zależy jednak od tego, czy już udało się nam znaleźć sport odpowiedni dla siebie. A jednak, niezaprzeczalnym jest fakt, że zarówno to, co jemy, jak i to, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu jest równie ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia na co dzień. Tak zwany „siedzący tryb życia” przyczynia się do rozmaitych chorób, a także może prowadzić do nadwagi i otyłości. Odpowiednia dieta to z kolei nie tylko ilość kalorii samych w sobie, ale też jedzenie, które nie będzie zbyt wysoko przetworzone, które doda nam energii, ale też takie, które będzie dla nas źródłem satysfakcji.

Metamorfoza sylwetki- lepiej być na diecie czy ćwiczyć?

To jedno z częściej zadawanych pytań. Warto jednak wiedzieć, że redukcja masy ciała to nic innego jak przejście na deficyt kaloryczny. Do tego w najprostszej wersji potrzebna jest nam dieta, czyli po prostu ograniczenie spożywanej liczby kalorii w ciągu dnia- poniżej naszego całkowitego, dziennego zapotrzebowania. Mówiąc więc wprost- żeby schudnąć nie trzeba podejmować żadnej aktywności fizycznej.

A jednak, to właśnie połączenie sportu i diety daje najlepsze rezultaty z możliwych. Aktywność fizyczna jest zalecana nie tylko ze względu na zdrowie, ale przy redukcji także po to, aby ukierunkować organizm na spalanie tłuszczu (na czym za pewne nam zależy) a nie mięśni (których możemy potrzebować). Sport pozwala też wyrzeźbić sylwetkę, ujędrnić skórę, poprawić postawę i zwiększyć pewność siebie, czego nie uzyskamy samą dietą. Znalezienie sobie dyscypliny, którą po prostu lubimy i którą utrzymamy po skończonym procesie redukcji zwiększa nasze szanse na utrzymanie wagi, a tym samym zminimalizuje ryzyko efektu jo-jo, który nie należy do rzadkości.

Wygląd to nie wszystko, ile się ruszać, aby być zdrowym?

Dieta a aktywność fizyczna to oczywista zależność, ale warto ją też przeanalizować pod kątem naszego zdrowia. Ruch nam jest po prostu niezbędny do tego, aby utrzymać organizm w odpowiedniej kondycji. Według rekomendacji WHO osoba dorosła powinna tygodniowo podejmować aktywność fizyczną o charakterze umiarkowanym, która trwa przynajmniej 150 minut. W przypadku dzieci będzie to około 60 minut. Wydaje się, że spacerując czy jeżdżąc na rowerze nie jest to trudne. A jednak, siedząca praca i brak możliwości podejmowania poza treningowej aktywności o charakterze spontanicznym sprawiają, że czasem nie ruszamy się wcale lub w bardzo niewielkim stopniu bagatelizując problem.

Złe samopoczucie i pierwsze problemy zdrowotne mogą pojawić się w momencie, kiedy dodatkowo nie dbamy o sposób naszego odżywiania się. Kiedy objadamy się słodyczami i słonymi przekąskami rzadko myśląc o pełnowartościowym posiłku, w którym znalazłyby się warzywa. Odpowiednia dieta najczęściej niewiele ma też wspólnego z fast foodami, które również są obecnie przez nas często wybierane.

Nauka zdrowych nawyków żywieniowych może nie być łatwa, tutaj przychodzi nam jednak z pomocą wsparcie dietetyka. Wystarczy odwiedzić stronę projektzdrowie.info i wybrać gabinet dietetyczny blisko swojego miejsca zamieszkania. Już na pierwszej wizycie dowiemy się, co warto zmienić w naszej sylwetce czy w dotychczasowym trybie życia na lepsze i otrzymamy wskazówki, co do tego, jak takie zmiany wprowadzić skutecznie i na stałe.

Leave a Comment

You may also like