Niepozorny, malutki, czerwony owoc posiada mnóstwo witamin i składników mineralnych; właściwości przeciwzapalnych i wiele innych prozdrowotnych, pozytywnie oddziaływujących na niemal cały ludzki organizm. Tym owocem jest żurawina – prawdziwa skarbnica witaminy C, błonnika, także witamin E, K, B1, B2, B6, P i karotenu, także manganu, potasu, sodu, magnezu, wapnia, fosforu, miedzi, żelaza, jodu oraz kwasu pantotenowego (witamina B5). Zawiera też garbniki i taniny.
Wymienione witaminy z grupy B korzystnie oddziałują na system nerwowy, układ mięśniowy, sprawność umysłową oraz układ trawienny. Pomagają również w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów. Wraz z witaminami C i E przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Zawarta w żurawinach witamina C ponadto w dużym stopniu wpływa na tworzenie się kolagenu, niezbędnego dla odnowy komórek skóry, kości, zębów, dziąseł i naczyń krwionośnych. Ponadto witamina C wzmacnia system immunologiczny, przeciwdziała infekcjom oraz nowotworom.
Żurawiny wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Spożywanie ich zarówno zapobiega zakażeniom układu moczowego, jaki i zwalcza jego infekcje. Przede wszystkim pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza, dlatego warto zaopatrzyć się w herbatkę żurawinową lub żurawinowy sok. Natomiast owoce można stosować zarówno świeże, jak i suszone.
Ponadto żurawina ma moc przeciwdziałania wielu innym poważnym schorzeniom, jak na przykład chorobom serca. Przede wszystkim obniża ryzyko chorób układu krążenia i przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Powoduje obniżenie poziomu złego cholesterolu, a podwyższenie ilości dobrego cholesterolu. Zmniejsza ryzyko miażdżycy, zapobiega powstawaniu zakrzepów, rozszerza i wzmacnia naczynia krwionośne.
Ponadto przeciwdziała nowotworowi jelita grubego oraz wielu innym nowotworom – np. mózgu, piersi, przełyku i in. Pomaga w zapobieganiu wrzodom żołądka i dwunastnicy. Zapobiega próchnicy zębów i chorobom dziąseł. Zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona. Przeciwdziała reumatyzmowi, zaćmie, chorobom płuc oraz nerek. Warto wiedzieć też, że ułatwia usuwanie toksyn z organizmu i korzystnie wpływa na przemianę materii. Pomocna jest również w okresie menopauzy. Ponadto przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych. Jest też cenionym składnikiem diet odchudzających.
Ten niepozorny, soczysty owoc wpływa zatem korzystnie nie tylko na zdrowie i ogólną kondycję organizmu, ale i na figurę. Warto spożywać ją pod różnymi postaciami i wykorzystywać w kuchni do rozmaitych potraw, sosów, deserów oraz napojów. Tym bardziej, że jej okres przechowywania, dzięki zawartości kwasów, jest bardzo długi – w lodówce można ją przechowywać nawet do 3 miesięcy. Można ją również, podobnie jak inne owoce, zamrażać. Właściwie można stwierdzić, że w każdej formie jest smaczna i zdrowa. To owoc, na który zawsze warto się skusić…