Im lepszy stan techniczny samochodu, tym wyższą cenę można za niego dostać. Co jednak w sytuacji, gdy auto ma wiele usterek – naprawiać je, czy sprzedać stary pojazd taniej? Która opcja jest korzystniejsza finansowo dla właściciela?
Czy naprawa w ogóle się opłaca?
Zadbane samochody, nawet gdy są dość stare, warto przed wystawieniem na sprzedaż oddać do warsztatu, zwłaszcza gdy mamy zaprzyjaźnionego mechanika, który dokona napraw w bardzo korzystnej cenie. Sprawny, dobrze wyglądający pojazd sprzeda się dużo lepiej niż auto tej samej marki i z tego samego rocznika, po którym aż nadto widać lata intensywnej eksploatacji.
Co innego, gdy awaria jest poważna. Jej naprawa najczęściej sporo kosztuje, do tego trzeba szukać warsztatu, który zrobi to dobrze, a na efekty zwykle musimy poczekać kilka tygodni. Gruntowna naprawa podniesie wartość samochodu, ale po sprzedaży często się okazuje, że zysk był niemal zerowy. Nie dziwi więc, jak wiele osób decyduje się po prostu sprzedać uszkodzony samochód po niskiej cenie – dostają do ręki mniej, ale oszczędzają sobie czasu, nerwów i wydatków, by doprowadzić stare auto do stanu używalności.
Oddanie samochodu do skupu
Auta mocno zniszczone, a nawet pokolizyjne, można sprzedać do skupu, na przykład korzystając z oferty https://kupimyauto.com/. Duże skupy przyjmują pojazdy w każdym stanie, a jeśli samochód jest niesprawny, pracownicy skupu przyjeżdżają po niego z lawetą, więc nawet nie trzeba się martwić o transport.
Jeśli chodzi o cenę, to orientacyjną stawkę sprzedający poznaje po wysłaniu formularza zgłoszeniowego online, z opisem swojego pojazdu, albo podczas rozmowy telefonicznej z rzeczoznawcą. Skupy oferują całkiem atrakcyjne stawki, więc to dobre rozwiązanie dla posiadaczy samochodów z licznymi usterkami – naprawa byłaby zbyt kosztowna i czasochłonna, a chętnych na odremontowane auto z bogatą historią awarii nie ma wcale tak wielu.
A może od razu na złom?
Niektóre samochody są już tak wyeksploatowane, że jedyną rozsądną decyzją jest ich zezłomowanie. Nie da się jednak tego zrobić gdziekolwiek – za nielegalne złomowanie płaci się karę. Po drugie, profesjonalna firma złomująca samochody nie tylko pomoże uniknąć przykrych konsekwencji, ale i zapłaci za oddany do kasacji samochód – nie są to duże pieniądze, ale wciąż więcej niż nic.
Złomowanie samochodu warto powierzyć firmie, która posiada wszystkie wymagane przepisami zezwolenia, jak https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/, a na koniec wystawia dokument potwierdzający zezłomowanie, unieważnienie tablic i dowodu rejestracyjnego.