System kolorów NCS „Natural Colour System” pochodzi ze Szwecji. To flagowy atlas kolorów, który został wprowadzony w 1979 roku. Obecnie istnieje ponad dwa tysiące kolorów standardowych NCS, a w niektórych krajach wzornik ncs już standardem krajowym. Warto więc zapoznać się z tym tematem bliżej i skorzystać z niego dla swoich potrzeb.
Wzornik ncs – na czym polega jego istota?
System kolorów opisuje kolory w sposób, w jaki widzą je ludzie. Dzięki temu są łatwe do zrozumienia i proste w obsłudze, a wysokiej jakości i użyteczne narzędzia ułatwiają również komunikację w zakresie kolorów w całym kraju i branży. Kolory NCS są stosowane w wielu sektorach przemysłu.
W jakich branżach ncs wzornik ma ogromne znaczenie?
- architektura,
- projektowanie produktów,
- konserwacja zabytków,
- badania trendów,
- wiele innych.
NCS to uznany na całym świecie standard komunikacji kolorów i dopasowywania kolorów. Jest to naukowo oparty system kolorów do dokładnego dopasowywania kolorów w różnych branżach, rynkach, a nawet podłożach. Dzięki temu ten system kolorów stał się światowym standardem sortowania, standaryzacji i komunikacji wszystkich kolorów. Zanim przejdziemy do następnej części poradnika warto spojrzeć na kolory ncs: https://piksel-pro.pl/wzorniki-ncs.html i pełniej zrozumieć, o jakim dokładnie systemie mowa.
Struktura systemu kolorów NCS
NCS opiera się na sześciu podstawowych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, czarnym i białym. Cztery jasne kolory ułożone są w taki sposób, że tworzą koło kolorów. Czerń i biel tworzą końcowe punkty prostej, która prowadzi przez środek koła. Razem tworzą podwójny stożek, który uzupełnia przestrzeń kolorów systemu kolorów NCS. Wszystkie kolory są nazwane zgodnie z ich podobieństwem do kolorów podstawowych. Zatem patrząc na ncs wzornik można zauważyć, że w tym celu najpierw na kole kolorów wskazuje się pozycję odcienia, na przykład Y90R jako żółty z 90-procentową czerwienią. Pozostałe właściwości koloru to czarny i kolorowy. Na przykład kod koloru NCS S 1050-Y90R oznacza kolor żółty z 10 procentami czerni, 90 procent kolorów i 90 procent czerwieni. W ten sposób można opisać wszystkie widoczne kolory. NCS opiera się na tym, jak postrzegamy kolor wizualnie, system ten pozwala opisać kolor na wszystkich wyobrażalnych powierzchniach.
Wzornik NCS – uznany na arenie międzynarodowej standard dopasowywania kolorów
Ten sam kolor musi być możliwy do odtworzenia na różnych materiałach i różnych produktach od różnych producentów w różnych krajach. Tutaj właśnie NCS może mieć znaczenie nawet w codziennych zastosowaniach. Wyobraź sobie, że zakupiłeś piękny dywan i chcesz teraz dopasować kolor farby w swoim pokoju do jego koloru. Cel dokładnego dopasowania kolorów jest bardzo ważny, dlatego kolory muszą być takie same niezależnie od producenta i materiałów. Jest to możliwe dzięki wspólnie uzgodnionemu krajowemu i międzynarodowemu standaryzowanemu systemowi komunikacji – tym właśnie jest NCS. Notacje kolorów NCS i dokładne próbki kolorów zapewniają branży narzędzia potrzebne do uzyskania zawsze właściwego koloru na ważnych produktach.