Nadal wiele osób kojarzy pożyczkę z kredytem, ale mówimy tutaj o dwóch zupełnie innych instrumentach finansowych. Pożyczka i kredyt nie są synonimami, dlatego nie można stosować tych terminów zamiennie. Podstawową różnicą jest to, że w banku udzielane są kredyty, a w parabankach pożyczki chwilówki. Czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwość, aby przestać powielać błędne informacje.
Pożyczka nie jest tym samym co kredyt, ale czym się one różnią?
W przypadku kredytu i pożyczki możemy mówić o zobowiązaniach finansowych, ale więcej mamy różnic niż podobieństw. Kredyt udzielny jest na podstawie Prawa bankowego i Kodeksu cywilnego. Można go zaciągnąć wyłącznie w instytucji bankowej. Przy pożyczce za podstawę prawną uznaje się tylko Kodeks cywilny. Łatwo wobec tego wywnioskować z tego, że chwilówek może udzielić nam praktycznie każda firma i osoba fizyczna/prawna – szczegóły tutaj https://pozyczasz.pl/pozyczki/. Przedmiotem umowy w przypadku kredytu są środki finansowe, a przy pożyczce mogą to być pieniądze lub rzeczy konkretnego gatunku. Decydując się na kredyt, zawsze trzeba ponieść koszty związane z podpisaniem umowy. Z kolei ta dotycząca pożyczki nie musi być odpłatna. Cel kredytu jest jasno określony w umowie, natomiast środki przyznane przez parabank można przeznaczyć na cokolwiek.
Zaciągnięcie kredytu wiąże się z wieloma formalnościami do załatwienia, cały proces mocno się wydłuża. Przy pożyczkach nie trzeba nawet udawać się osobiście do placówki stacjonarnej, ale zająć się wszystkim przez Internet. Nie bez powodu określa się je mianem chwilówek, właśnie ze względu na krótki czas trwania procedury. Jeśli chodzi o tryb spłaty kredytu, to jest on ratalny. W przypadku pożyczek też może być ratalny albo jednorazowy. Kolejną kwestią będzie forma umowy, gdzie tylko przy kredycie musi być umowa pisemna. Pożyczka zaciągana do tysiąca złotych to możliwość wybrania umowy dowolnej. Mogą być one zawarte nawet ustnie, co wynika z Kodeksu cywilnego. Przy zobowiązaniu powyżej tysiąca złotych trzeba już zachować formę dokumentowaną. Łatwo wywnioskować, że bardziej elastyczną i dostępniejszą formą finansowania jest pożyczka. Z kredytami wiążą się silniejsze regulacje i większy nadzór.