Nefrologia jest jedną z gałęzi królowej nauk medycznych – interny. Jej pole zainteresowań jest zawężone do jednego, parzystego narządu w naszym ciele – nerek. Dalsza część układu moczowego leży już w gestii innej specjalizacji -urologi. Problemy nefrologiczne, co bardzo cieszy, nie są bardzo rozpowszechnione, ale obserwuje się tendencję zwyżkową.
Nefrologia zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nerek. Szczególnym elementem procesu leczniczego jest leczenie nerkozastępcze. Procedura ta jest praktycznie wyłączną domeną lekarzy nefrologów.
Jakie choroby leczą nefrolodzy?
Mimo tego, iż nefrolodzy leczą wyłącznie nerki, liczba chorób, z którymi muszą się zmierzyć, jest bardzo pokaźna. Spośród najpopularniej występujących można wymienić między innymi:
- Kłębuszkowe zapalenie nerek – ciężka choroba o nieznanej, prawdopodobnie autoimmunologicznej etiologii. Często, nawet prawidłowo leczona prowadzi do skrajnej niewydolności nerek i konieczności rozpoczęcia leczenia nerkozastępczego.
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek – bakteryjne, rzadziej wirusowa choroba zapalna nerek. Nie leczona prowadzi do zagrażających życiu konsekwencji.
- Przewlekła niewydolność nerek – problem wielu starszych osób. Większość z nich, na szczęście nie wymaga żadnego leczeni. Tylko nieliczna grupa o krańcowo zniszczonych nerkach wymaga leczenia nerkozastępczego. Zadaniem nefrologa jest niedoprowadzenie do tego stanu.
- Zespół nerczycowy – bardzo ciężka, autoimmunologiczna choroba atakująca dzieci. Objawia się częstomoczem i zagrażającym życiu obrzękami.
- Rak nerki – na szczęście dużo rzadszy niż nowotwory innych regionów.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u nefrologa?
- Krew w moczu.
- Ból w okolicy lędźwiowej.
- Ból podczas oddawania moczu.
- Oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze.
- Bardzo duże ilości lub bardzo małe moczu.
Jak wygląda wizyta u lekarza nefrologa?
Głównymi jej elementami jest zebranie wywiadu, przeprowadzenie badania fizykalnego oraz zlecenie dodatkowych badań – USG brzucha, badania krwi, badanie ogólne moczu. Na tej podstawie lekarz nefrolog może podjąć decyzję co do dalszego postępowania.