Nabiał jest od lat kwestią sporów wielu dietetyków i lekarzy. Jedni mówią „jedz”, inni kategorycznie zabraniają. Nawet badania naukowe prowadzone w temacie szkodliwości nabiału na organizm ludzki są tak sprzeczne, że ciężko ocenić czy faktycznie jego spożywanie może pomóc czy wręcz przeciwnie zaszkodzić. Co więc robić? Przede wszystkim polegać na zdrowym rozsądku, obserwować swoje ciało i organizm, i rozmawiać, szukać wiedzy wśród osób, które nabiał jadły i jakie zmiany spowodowało u nich jego odstawienie. Na całe szczęście w Internecie można znaleźć sporo miejsc, w których poczytamy nie tylko o zdrowej żywności i będziemy mogli kupić odpowiednią dietę online, ale także zobaczymy jak zmiany żywieniowe wpływają na autorów przepisów.
Czym właściwie jest nabiał odzwierzęcy i jakie są negatywne skutki jego spożywania?
Wiele osób uważa za nabiał twarożek i mleko, jednak lista produktów zaliczana do nabiału odzwierzęcego jest o wiele bardziej obszerna. Zaliczamy tutaj:
- Mleko krowie
- Twarogi, serki wiejskie, białe sery
- Sery żółte, mozzarellę, sery pleśniowe
- Serki topione
- Kefiry, jogurty, maślanki, śmietany
- Inne produkty przetworzone na bazie lub z dodatkiem mleka
Wielu osobom ciężko wyobrazić sobie dietę bez mleka, ponieważ to pierwszy pokarm każdego człowieka, jaki zaraz po narodzinach otrzymuje od matki. Jednak nie jedna mama spotkała się za pewne z sytuacją, kiedy płacz dziecka po odstawieniu od piersi czy butelki nie dawał spokoju, brzuszek malucha był wzdęty, a niestrawiony pokarm „ulewał się” gdzie popadnie.
Dzieje się tak dlatego, że mleko zawiera laktozę, która ulega rozkładowi na glukozę i galaktozę, dzięki enzymowi o bardzo podobnej nazwie, czyli laktazie. Jako że z wiekiem enzym ten zanika w naszym organizmie, a cukier (laktoza jest węglowodanem) trafia do jelit w niezmienionej formie stając się pożywieniem dla bakterii. Te z kolei pod wpływem przemiany materii uwalniają szkodliwe dla nas związki wodoru, dwutlenku węgla i metanu powodując wzdęcia, gazy, uczucie pełności, bóle brzucha, biegunki, kolki oraz wymioty.
Warto też pamiętać o tym, że często krowom hodowlanym na skalę masową podaje się hormon wzrostu, który ma powiększyć ich gruczoły piersiowe, aby były bardziej „produktywne”. Pamiętajmy, że wszystko co zje zwierzę, całą chemię jaką dostanie od właściciela, oddaje w postaci produktów jakie są od niego pozyskiwane. Mleko z dodatkiem hormonów może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych jak:
- nowotwór piersi
- nowotwór jelita grubego
- nowotwór prostaty
- dodatkowo produkty mleczne są bogate w tłuszcze nasycone, a te mogą powodować i nasilać stany zapalne oraz alergie.
W kwestii alergii warto też zwrócić uwagę na zawartą w mleku kazeinę, czyli jedno ze składowych białek, które jest o wiele silniejszym alergenem niż laktoza. Stąd nawet podczas spożywania produktów mlecznych bez laktozy często utrzymują się różnego rodzaju alergie i stany zapalne.
Dieta bezmleczna – jak zastąpić witaminy znajdujące się w nabiale?
Mleko i produkty pochodne, czyli nabiał jest źródłem wapnia i białka, a także witaminy A, E, D, B2 i K. trzeba mieć jednak na uwadze, że mleko nie jest jedyną formą dostarczania organizmowi tych elementów. Dieta bezmleczna, która obfituje w różne i zbilansowane dania, jest nie tylko źródłem witamin i minerałów, ale wpływa na poprawę stanu cery, uczucie lekkości, poprawia samopoczucie i dodaje energii. Wykluczając nabiał, powinniśmy sięgać po te produkty:
- mięso,
- ryby,
- jaja,
- tofu,
- rośliny strączkowe: soja, groch, fasola, soczewica, ciecierzyca,
- orzechy,
- nasiona,
- produkty pełnoziarniste
- warzywa
Jeżeli zauważyłeś, że nabiał nie służy Twojemu zdrowiu i samopoczuciu, chcesz jeść zdrowiej, ale nie masz pomysłu na swoje posiłki i brakuje Ci wiedzy, koniecznie odwiedź cateringfoodharmony.pl – miejsce, w którym zainspirujesz się do zmiany stylu życia i zdrowego smacznego jedzenia, bez nabiału, bez cukru i bez glutenu!