Medycyna estetyczna nie przestaje się rozwijać, a dzięki temu pojawia się coraz więcej dostępnych możliwości. Niezwykle popularne są zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nieusieciowanego. Czym on jest i jakie ma działanie?
Kwas hialuronowy – definicja i zastosowanie?
Na wstępie warto przytoczyć ogólną definicję kwasu hialuronowego. Jest to organiczny związek chemiczny, dokładniej polisacharyd. Co ciekawe, występuje on już w pewnej ilości w organizmie, dlatego nie jest to substancja, której ludzie w ogóle w sobie nie mają. Ten kwas dzielimy na dwie grupy: usieciowany i nieusieciowany.
O kwasie hialuronowym mówi się, że jest to „eliksir młodości”. To powiedzenie przyjęło się dzięki jego działaniu, gdyż mówiąc najprościej, przedłuża młody wygląd. W szeroko pojętej kosmetyce zrobił prawdziwą furorę.
To jednak niejedyne zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest on spotykany także w medycynie. Używa się go do leczenia wielu chorób, między innymi zapaleń stawów. Bogate zastosowanie tego rodzaju kwasu z pewnością ma mocny wpływ na jego popularność oraz pożądanie na rynku.
Różnice między kwasem nieusieciowanym a usieciowanym
Podstawową kwestią odróżniająca obydwa rodzaje kwasów jest czas ich działania i właściwości. Nieusieciowany utrzymuje się w skórze kilka dni, ale za to ma znacznie większe możliwości wiązania wody, przez co jest bardzo chętnie stosowany, zwłaszcza jako świetny nawilżacz. Wpływa także na usuwanie zmarszczek i większą jędrność skóry.
Natomiast kwas usieciowany potrafi działać nawet rok, aczkolwiek ma mniejsze możliwości wiązania wody. Jego głównym celem jest wypełnianie bruzd oraz redukcja zmarszczek.
Zalety kwasu hialuronowego nieusieciowanego
Największymi atutami tego rodzaju kwasu jest jego obszerne działanie. Oprócz nawilżenia skóry polepsza także jej świetlistość oraz sprawia, że komórki są bardziej pobudzone do odbudowy. Stosuje się go zazwyczaj w tych miejscach, w których skóra potrzebuję pomocy. Dotyczy to takich sytuacji, w których jest przesuszona albo należy ją zrewitalizować. Kwas hialuronowy nieusieciowany pełni również funkcje ochrony przed zmarszczkami, a także bruzdami. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko pojawienia się tych nielubianych elementów na ciele, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Czy są przeciwskazania do jego używania?
Kwas hialuronowy nieusieciowany mimo swojej dużej popularności nie jest przeznaczony dla każdego. Wymienia się kilka przypadków, w których niewskazane jest korzystanie z niego.
Powinny go unikać osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi oraz o podłożu autoimmunologicznym. Warto również sprawdzić, czy nie ma się nadwrażliwości na ten rodzaj kwasu. Nie poleca się też używać jego w okresie ciąży, a także karmienia piersią, gdyż może to nieść za sobą negatywne skutki. Należy też pamiętać, żeby nie używać kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie skóra ma jakikolwiek stan zapalny, ponieważ może to wywołać dość spore podrażnienia.
Z dużą dozą pewności można stwierdzić, iż ten rodzaj kwasu będzie jeszcze chętniej stosowany przez klientów. Wpływ na to mają jego właściwości, szybkość działania, a także niezawodna skuteczność. Kwas nieusieciowany dostępny jest między innymi na https://cosmed24.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy-nieusieciowany/.