Wzrok jest zmysłem, którego używamy codziennie do wszystkich niezbędnych czynności. Gdy zaczyna szwankować, czujemy się niepewnie. Czasami tłumaczymy sobie, że problemy znikną, że to tylko chwilowy spadek formy. A co jeśli zamazane obrazy, brak ostrości postrzegania świata to nie jest tylko przemęczenie, a objaw choroby?

Bez wzroku często nie jesteśmy w stanie wykonywać swojej pracy, albo wykonujemy ją w nienależyty sposób, co rodzi konsekwencje. Nie warto bagatelizować żadnych symptomów dotyczących braku ostrości widzenia, zamazanego obrazu, mroczków przed oczami. Czym prędzej należy udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do okulisty.

Stan „zabrudzonej szyby” jest często diagnozowany jako zaćma. Na szczęście jest możliwa i szybka w leczeniu. Chirurgia zaćmy to chirurgia jednego dnia. W ciągu kilku godzin po zabiegu jesteśmy wypisywani do domu.

Jak przebiega operacja usunięcia zaćmy, inaczej katarakty, krok po kroku?

W pierwszej kolejności zostaje podane pacjentowi bezbolesne znieczulenie. Następnym krokiem jest wykonanie maleńkiego nacięcia wielkości około dwóch milimetrów, przez które wprowadza się małe narzędzie. Przy jego pomocy emitowane są ultradźwięki, których celem jest rozbicie zmętniałej soczewki. Po defragmentacji soczewki jest ona usuwana z oka, a w jej miejsce zostaje umieszczona sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Tego typu zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga dłuższego pobytu w klinice niż 3-4 godziny. Po tym czasie pacjent zostaje wypisany do domu wraz z listą zaleceń przebiegowych.

Z portalu zacma-nfz.pl dowiadujemy się, że operacja usunięcia zaćmy może być wykonana w prywatnej klinice lub jako zabieg refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a co za tym idzie, wszelkie koszty zostaną pokryte przez nasze ubezpieczenie zdrowotne. Soczewki są dobierane do potrzeb danego klienta, a raczej jego oka. W końcu to dzięki niej pacjent będzie miał zagwarantowaną jakość wodzenia po operacji. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej stosowaną soczewką w operacjach refundowanych przez NFZ jest soczewka jednoogniskowa. Oznacza to zapewnienie ostrości widzenia z daleka. Do czytania, pracy przy komputerze i patrzenia z bliska będą nam więc potrzebne okulary. Jeżeli nie chcesz się ograniczać w tym aspekcie, to warto dopytać o soczewkę jednoogniskową asferyczną białą lub żółtą, szczególnie, gdy chcemy całkowicie pozbyć się konieczności noszenia okularów.

Najważniejsza rekonwalescencja

Nie zapominaj, że zabieg usunięci zaćmy to nie wszystko. Najważniejszym i najtrudniejszym etapem jest rekonwalescencja. To podczas jej trwania, a może trwać nawet pięć tygodni, musisz zadbać o operowane oko. Przede wszystkim zapewnij sobie w tym czasie sporo odpoczynku i nie nadwyrężaj swojego organizmu. Unikaj sportu, wysiłku fizycznego, który zwiększa ciśnienie w oku, a także staraj się nie przemęczać wzroku. Codziennie stosuj zalecenia higieniczne i zakładaj opaskę ochronną do spania. Twoje oko odwdzięczy się po całym procesie rekonwalescencji doskonałym i ostrym obrazem, a także w zależności od doboru soczewki uwolnieniem się od noszenia okularów.

Nie zwlekaj, jeżeli czujesz, że Twój wzrok zaczyna zawodzić. Skontaktuj się ze specjalistą, który pokieruje Cię w najlepsze ręce chirurga. Zabieg usunięcia katarakty jest praktycznie bezbolesny, a jedyny dyskomfort, jaki może pojawić się po zbiegu to uczucie ciała obcego w oku. Jest to naturalny proces, ponieważ oko musi przyzwyczaić się do nowej soczewki. Z czasem to uczucie będzie zanikać, a wzrok zacznie się poprawiać.

Leave a Comment

You may also like