Radiolog w potocznym rozumieniu tej specjalizacji jest lekarzem wykonującym zdjęcia RTG. Tak naprawdę zakres jego działań jest o wiele szerszy, a głównym elementem jego pracy nie jest wykonywanie badań, a ich interpretacja i przygotowywanie ich opisów. Radiologia jest bardzo ciekawą specjalnością z pogranicza diagnostyki i medycyny klinicznej. W Polsce od wielu lat należy do specjalizacji mocno deficytowych.
Czym zajmuje się radiologia?
Zakres obowiązków radiologów można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
- Interpretacja i przygotowywanie opisów badań obrazowych.
- Wykonywanie niektórych badań lub nadzór nad ich wykonaniem (między innymi radiolog wykonuje badanie USG, nadzoruje badania kontrastowe).
- Radiologia inwazyjna – wykonywanie zabiegów inwazyjnych pod stałą kontrolą technik obrazowania (przykładowo biopsja pod kontrolą tomografii komputerowej).
Jakie choroby leczy radiologia?
W przypadku radiologi, oprócz jej gałęzi inwazyjnej, ciężko mówić o leczeniu chorób. Priorytetem radiologów jest pomoc innym lekarzom (klinicystom) w postawieniu odpowiedniej diagnozy i doborze leczenia. Jeśli zaś chodzi o działkę inwazyjną – radiolodzy mogą leczyć wiele chorób i spektrum to cały czas rośnie (przykładowo leczenie nowotworów poprzez przez naczyniowe podanie do nich leków cytostatycznych).
Jakie objawy winny nas skłonić do wizyty u radiologa?
Radiolodzy stosunkowo rzadko prowadzą prywatne praktyki. Jeśli tak jest, to działalność ta polega na wykonywaniu badań i ich opisach na życzenie pacjenta. Najczęściej w ten sposób działają radiolodzy wykonujący badania USG oraz zdjęcia RTG. W przypadku innych technik wymagany jest bardzo specjalistyczny i drogi sprzęt, rzadko dostępny poza ośrodkami medycznymi.
Jak wygląda wizyta u radiologa?
Wszystko zależy od wykonywanego badania. Inna jest oczywiście specyfika USG, TK czy też MR. Każde z tych badań wymaga innego sprzętu i innego przygotowania przez pacjenta. Nie ulega jednak wątpliwości, że radiolodzy, podobnie jak inni lekarze, rozpoczynają wizytę od zebrania odpowiedniego wywiadu. Ma to na celu już wstępne ukierunkowanie badania i ułatwienie postawienia prawidłowej diagnozy.