Lekarze

Jak wyglądają standardowe konsultacje neurologiczne?

konsultacje neurologiczne

Coraz więcej osób regularnie bada swoje zdrowie i podchodzi do niego z dużą powagą. Wielu z nich często nie wie, jak wygląda specjalistyczne badanie i konsultacje neurologiczne. Budzi to wiele leków i wątpliwości, które nie zawsze są zasadne. Dzięki regularnym wizytom lekarskim mamy zdecydowanie większe szanse na szybką diagnozę i skuteczne leczenie.

Co warto wiedzieć o układzie nerwowym?

Organizm ludzki wiele swoich funkcji życiowych wykonuje zupełnie automatycznie. Nie musimy myśleć o tym, czy aktualnie oddychamy oraz chodzimy. Są to rzeczy tak oczywiste, że nie przychodzi nam nawet do głowy, aby zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Układ pokarmowy również pracuje samoistnie, ez naszego udziału.

Za wszystkie tego rodzaju czynności odpowiada układ nerwowy, dzięki któremu nie musimy myśleć nad wszystkim, co robimy. Jest on tzw. autopilotem, który pozwala nam skupiać się na rzeczach ważnych, a te codzienne wykonywać z należytą starannością poza naszą uwagą.

W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie wpływać na pracę naszego układu nerwowego, jego choroby bywają dla nas bardzo groźne. Przede wszystkim nie mają one żadnego wpływu na funkcjonowanie naszego ciała, a przynajmniej nie jesteśmy w stanie tego zobaczyć. Regularne badanie przysłuży się ewentualnej diagnozie problemu i szybkiemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Zapewni nam to większe szanse na wyleczenie choroby i szybki powrót do zdrowia. Właśnie dlatego warto regularnie odbywać konsultacje neurologiczne u specjalisty.

Konsultacje neurologiczne w pigułce

Bez względu na to, jakiego specjalistę wybierzemy i jakich badań potrzebujemy, pierwszym etapem, od którego zaczynają się konsultacje neurologiczne, jest wywiad lekarski. Podczas rozmowy lekarz dopytuje o ogólny stan zdrowia pacjenta, samopoczucie, przyjmowane leki oraz odbyte zabiegi czy operacje. Aby można było wyciągnąć poprawne wnioski, bardzo ważne jest, aby pacjent mówił specjaliście prawdę i przekazywał wiarygodne informacje. Każde zatajenie szczegółów, przyjmowanych suplementów czy innych specyfików, może zakłócić diagnozę, a także proces leczenia.

Pacjent podczas wywiadu powinien nakreślić charakterystykę objawów, które mogą świadczyć o potencjalnym stanie chorobowym. Mogą to być różnego rodzaju bóle, nudności czy zawroty głowy, które pozwolą lekarzowi wybrać odpowiednią diagnostykę i sposób przeprowadzenia badań lub odesłanie do innego, konkretnego specjalisty.

Po zakończonej rozmowie lekarz przechodzi do badania neurologicznego, które polega na sprawdzeniu ogólnego stanu fizycznego organizmu, czyli przede wszystkim budowy ciała oraz stanu i nawodnienia naszej skóry. Badane są również odruchy fizjologiczne, ponieważ ich brak może wskazywać na zaburzenia.

Czynności, jakie sprawdza lekarz to przede wszystkim napięcie mięśni, sztywność niektórych partii ciała. Badanie polega również na tym, że pacjent zgina i prostuje kończyny w celu sprawdzenia ruchomości. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest badanie młotkiem neurologicznym, który ma za zadanie sprawdzić, czy nasza kończyna poruszy się po wcześniejszym uderzeniu w unerwiony punkt. Specjalista sprawdza również, czy pracuje zmysł odczuwania dotyku.

Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, lekarz odbywający konsultacje neurologiczne kieruje pacjenta do innego specjalisty, który wykona szczegółowe badania lekarskie pod innym kątem.

Kiedy udać się na konsultacje neurologiczne?

Objawy, które powinny skierować nas na konsultacje neurologiczne to przede wszystkim częste bóle i zawroty głowy oraz zaburzona praca układu mięśniowego. Oprócz tego możemy mieć zaburzenia równowagi, które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenia zmysłów również mogą świadczyć o problemach natury neurologicznej. Mogą to być problemy ze wzrokiem, słuchem oraz mową, ograniczony może zostać również aparat ruchu.

Problematyczne są również takie dolegliwości jak problemy z pamięcią czy zaburzony sen. Jeżeli trwają zbyt długo i występują często, warto sprawdzić stan swojego zdrowia u specjalisty.

Leave a Comment

You may also like