Porady

Jak zadbać o czystość toalety? Upewnij się, że robisz to prawidłowo

specjalistyczne silne środki czyszczące i dezynfekujące do WC

E-coli, Salmonella czy pałeczka ropy błękitnej brzmią groźne, a to właśnie te bakterie możemy spotkać w… naszych toaletach. Oczywiście nie jest to regułą, jednak jeśli nie dbamy prawidłowo o czystość muszli klozetowej (i nie tylko), możemy nieświadomie narażać się na problemy zdrowotne. Jak tego uniknąć?

Zabijanie bakterii

  • W dbaniu o czystość toalety niewątpliwie najważniejsze jest zabicie bakterii i zabezpieczenie się przed ich namnażaniem. Do tego celu potrzebne są specjalistyczne silne środki czyszczące i dezynfekujące do WC. Co jednak istotne, przed ich użyciem należy się właściwie zabezpieczyć tj. założyć rękawiczki.
  • Proces czyszczenia i dezynfekcji rozpoczynamy od usunięcia z toalety wszystkich kostek czy zawieszek. Od razu wyrzucamy je do śmieci, unikając przy tym kontaktu z podłogą czy klamkami (nie chcemy roznosić bakterii po mieszkaniu). Potem nakładamy środek dezynfekujący na całą toaletę (np. taki w formie sprayu), a następnie aplikujemy silny preparat do środka muszli. Powinien być to środek żrący.
  • Po upływie kilku, kilkunastu minut (zależnie od zaleceń producenta środka dezynfekującego) spuszczamy wodę i w tym samym czasie szorujemy muszlę, używając do tego szczotki toaletowej. W razie potrzeby czynność tę można powtórzyć.
  • Bakterie i wirusy z pozostałych, wcześniej spryskanych powierzchni usuwamy przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki. Staramy się nie używać tych rzeczy powtórnie – najlepiej jest od razu je wyrzucić lub wyprać.

Usuwanie kamienia i rdzy

  • W dbaniu o czystość toalety bardzo ważne jest również regularne usuwanie kamienia i rdzy. Służą do tego środki nie dezynfekujące, lecz czyszczące. Co istotne, nakładamy je właśnie w takiej kolejności, czyli najpierw dezynfekcja, potem czyszczenie.
  • Płyn lub żel czyszczący należy rozprowadzić zarówno wewnątrz muszli, jak i na powierzchni toalety. Wyjątkiem może być deska klozetowa, bo istnieje ryzyko, że silne środki ją uszkodzą np. wywołają przebarwienia. Do tej części warto więc użyć roztworu wody z mydłem.
  • Wnętrze muszli raz jeszcze czyścimy przy użyciu szczotki toaletowej, a obudowę miękką gąbką. Zakamarki doczyszczamy szczoteczką do zębów. Aby środki lepiej działały, można je zostawić na toalecie kilka minut.
  • Całą toaletę (poza wnętrzem muszli) przecieramy papierem ręcznikowym.

Czystość wokół toalety

Groźne zabrudzenia rozprzestrzeniają się za każdym razem, gdy spuszczamy wodę. Właśnie dlatego ważne jest nie tylko czyszczenie toalety, ale również przestrzeni wokół niej. Wszelkie meble, podłogi czy nawet szczotkę klozetową należy dokładnie umyć. Na szczególnej uwadze warto mieć zwłaszcza ostatni element. Szczotkę można np. opłukać wodą z detergentem dezynfekującym oraz wyparzyć.

Jak często czyścić toaletę?

Kompleksowe czyszczenie toalety przeprowadzamy raz w miesiącu. Natomiast standardowe porządki wystarczy wykonać raz w tygodniu.

Leave a Comment

You may also like