Ciąża to wyjątkowy czas, podczas którego regularne wizyty u lekarza to norma. Badania wykonywane na zlecenie lekarza prowadzącego są konieczne dla monitorowania przebiegu ciąży i wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości, by móc w porę podjąć stosowne kroki. Można w tym zakresie skorzystać ze świadczeń NFZ lub z prywatnej opieki medycznej. O tym, które badania są płatne, a które nie, powiemy w poniższym artykule.
Ciąża prywatnie czy na NFZ?
Panuje powszechne przekonanie o tym, że zdecydowanie lepszą jakość usług uzyska się w przypadku płatnej opieki medycznej. Nie zawsze tak musi być. Wszelkie konsultacje i podstawowe badania lekarskie wykonywane są bezpłatnie po tym, jak przyszła matka zapisze się do lekarza, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zakres tych badań jest wystarczający do tego, by ciąża mogła rozwijać się prawidłowo. Szczegółowy kalendarz badań w ciąży publikuje www.mamaimaluch.pl.
Jakie badania wykonać w ciąży?
Ciąża to nie tylko czas oczekiwania na upragnione dziecko, ale przede wszystkim okres zwiększonej dbałości o swoje zdrowie, które ma ogromny wpływ na rozwijający się płód. Narzuca konieczność zmiany diety, odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim wykonywanie szeregu badań.
Do tych podstawowych należą:
- Badanie krwi i moczu
Regularnie przeprowadzane analizy krwi i moczu pozwalają wykryć wiele zaburzeń, mogących być groźnymi dla zdrowia matki i dziecka.
- Morfologia krwi
Pozwala na ilościową i jakościową ocenę elementów morfotycznych krwi tj. krwinek białych, czerwonych oraz płytek krwi. Badanie to wykonuje się w celu wykluczenia anemii lub ewentualnych infekcji oraz do oceny ogólnego stanu zdrowia. W przypadku gdy wyniki nie do końca są prawidłowe, wówczas lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich preparatów witaminowych lub poszerzyć diagnostykę.
- Stężenie glukozy i obciążenie glukozą
Wykonuje się je na czczo do 10 tygodnia ciąży w celu wykrycia ewentualnej cukrzycy ciążowej. Kolejne badanie przeprowadza się między 24 a 28 tygodniem z użyciem doustnego testu obciążenia glukozą. Matka wypija wtedy roztwór glukozy i ma trzykrotnie pobieraną krew, by sprawdzić poziom stężenie glukozy we krwi.
- Grupa krwi, czynnik Rh, przeciwciała odpornościowe
Czynnik Rh pozwala wyeliminować konflikt serologiczny. W przypadku gdy do niego dojdzie, wtedy podaje się przeciwciała dla uniknięcia powikłań dla płodu.
Jakie badania na NFZ?
Kobieta w ciąży może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej przez cały okres ciąży. Warunkiem jest zapisanie się do lekarza, mającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wszystkie konsultacje i podstawowe badania wykonywane są całkowicie za darmo. Co więcej, obecnie można skorzystać z programu NFZ, dzięki któremu można skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych. Wymagane jest wówczas skierowanie zawierające informacje konieczne do przystąpienia do programu, opis nieprawidłowości z dołączonymi wynikami badań, które potwierdzą zasadność skierowania do programu.