Porady

Masa mięśniowa w średnim wieku u mężczyzn i ryzyko przyszłej choroby serca.

Utrzymanie masy mięśniowej w tym samym czasie może być korzystne dla zdrowia serca i pomaga zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu, przynajmniej u mężczyzn. Naukowcy podsumowują badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Epidemiology & Community Health w listopadzie 2019 r.

Od połowy lat trzydziestych nasza masa mięśniowa zmniejsza się o około trzy procent na dekadę. Masa mięśniowa odgrywa ważną rolę w różnych procesach metabolicznych. Związana z wiekiem utrata mięśni wiąże się między innymi z niepełnosprawnością i wyższym ryzykiem śmierci.
Wcześniejsze badania sugerowały, że utrata mięśni wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru i zawału serca, ale badania te dotyczyły osób z wcześniej istniejącą chorobą serca.

Naukowcy prowadzący obecne badanie chcieli dowiedzieć się, czy proporcja masy mięśniowej może również powiedzieć coś o ryzyku chorób serca u osób bez wcześniejszych chorób serca.

Badanie trwało dziesięć lat

W badaniu wzięło udział ogółem 2020 uczestników. Uczestnikami byli Grecy, a połowa to mężczyźni. 1019 uczestników było w wieku 45 lat lub starszych. Informacje o uczestnikach były gromadzone przez okres dziesięciu lat. Badanie rozpoczęto w 2001 r.
Na początku badania uczestnicy odpowiedzieli na wiele pytań, w tym na temat diety i ich aktywności. Zmierzono poziomy krążących tłuszczów we krwi, ciśnienie krwi, wagę i masę mięśniową. W tym kontekście widać proporcję mięśni w ciele do proporcji tłuszczu, jaki mamy na ciele. Jeśli masz wysoki udział mięśni, masz niższy udział tłuszczu.
W badanym okresie 271 osób – nieco mniej niż 27 procent – zachorowało na serce. Mężczyźni byli około czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój chorób serca niż kobiety. Było to po uwzględnieniu innych czynników, które mogą wpłynąć na wynik.

Korzystnie z wysokim udziałem masy mięśniowej.

Jedna trzecia uczestników z najwyższym udziałem masy mięśniowej miała o 81 procent mniejsze prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu niż ci z najniższym udziałem masy mięśniowej. Częstość występowania wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2 i otyłości była również niższa wśród osób o największej masie mięśniowej.

Ludzie w tej grupie byli częściej młodsi, byli mężczyznami i palili. Byli również bardziej aktywni, mieli wyższe dochody i częściej stosowali dietę śródziemnomorską lub mieli dietę podobną do tej.

Po uwzględnieniu innych czynników i przeprowadzeniu bardziej szczegółowej analizy proporcja masy mięśniowej nadal wiązała się z niższym ryzykiem chorób serca. Było to niezależne od diety, dochodów, wykształcenia, znanych czynników ryzyka i cukrzycy u osób powyżej 45 roku życia. Znaleźli pozytywne wyniki tylko u mężczyzn.

Różnicę płci można częściowo wytłumaczyć faktem, że mężczyźni mają początkowo wyższy odsetek mięśni, a także różnice hormonalne w procesie starzenia się.

Badanie obserwacyjne.

Badanie jest tak zwanym badaniem obserwacyjnym i dlatego nie może ustalić przyczyny. Autorzy podkreślają, że ważne jest, aby dokładniej przyjrzeć się wpływowi masy mięśniowej na zdrowie serca. Autorzy podsumowują, że zapobieganie związanej z wiekiem utracie masy mięśniowej może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca. Okresowe ćwiczenia, w tym trening siłowy i dieta wysokobiałkowa, mogą pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej z wiekiem.

Leave a Comment

You may also like