Problemy intymne są niezwykle trudnym tematem dla większości mężczyzn. Ból podczas stosunku, przedwczesny wytrysk czy problemy z erekcją to tematy, o których mężczyźni nie chcą mówić. Często z powodu wstydu unikają wizyty lekarskiej, pozwalając, by problem narastał. A przecież czasem wystarczy laserowa plastyka wędzidełka prącia, by rozwiązać te dolegliwości. Czym dokładnie jest wędzidełko napletka i jakie zaburzenia mogą się z nim wiązać? Dowiesz się w tym artykule.
Czym jest wędzidełko napletka?
Wędzidełko napletka, czyli fenulum preputii to wąskie pasmo skóry, łączące żołądź penisa z napletkiem – fałdem skórnym, który osłania żołądź. Rolą wędzidełka jest umożliwienia swobodnego odprowadzania napletka za rowek żołędny. W procesach fizjologicznych ma to miejsce podczas wzwodu, co zapewnia prawidłową ejakulację. Napletek należy również zsuwać podczas codziennej higieny, by nie dochodziło do pojawienia się stanów zapalnych.
Jeśli wędzidełko jest za krótkie, pojawia się ból i dyskomfort podczas jego zsuwania poza rowek żołędny. Może również dojść do naderwania lub zerwania wędzidełka.
Krótkie wędzidełko napletka – przyczyny i objawy
Krótkie wędzidełko napletka może być cechą pierwotną lub wtórną. Przyczyną pierwotną jest wada wrodzona, z którą chłopiec się już rodzi. Często diagnozowana jest w wieku młodzieńczym. Do wtórnego skrócenia wędzidełka dochodzi w wyniku urazów, takich naderwanie czy pęknięcie wędzidełka, które bliznowacieje, powodując jego skracanie. Inną przyczyną są nawracające stany zapalne, np. przy stulejce.
Krótkie wędzidełko może powodować ból i pieczenie podczas wzwodu prącia, a w niektórych przypadkach jedynie podczas stosunku. Wynika to z faktu, że zbyt krótkie wędzidełko podczas zwodu penisa pociąga bardzo unerwioną i wrażliwą część — żołądź prącia. W efekcie powoduje dyspareunie, czyli ból podczas zbliżenia. Co ciekawe, przeprowadzone badania wykazały, że zaburzenie to dotyka nawet 1,5% mężczyzn w wieku 15 – 59 lat. Często przyczyną bólu jest właśnie zbyt krótkie wędzidełko lub stulejka, które szybko i w łatwy sposób można wyleczyć, stosując zabieg z wykorzystaniem lasera.
Konsekwencje nieleczonego krótkiego wędzidełka napletka
Warto podkreślić, że nieleczone krótkie wędzidełko może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Krótkie wędzidełko napletka jest jedną z przyczyn przedwczesnych wytrysków u mężczyzn. Dodatkowo dyspareunia może być powodem problemów ze wzwodem wynikających ze strachu przed bólem. W efekcie mężczyźni z krótkim wędzidełkiem zaczynają unikać kontaktów seksualnych oraz cierpią na niską samoocenę.
To jednak niejedyne problemy, do jakich może doprowadzić brak odpowiedniej diagnostyki krótkiego wędzidełka napletka. Zbyt krótkie wędzidełko może ulec naderwaniu lub zerwaniu podczas stosunku. W przypadku zerwania wędzidełka ból się nasila i dochodzi do intensywnego krwawienia z penisa. W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa ingerencja lekarska.
Choć problem może być dla wielu mężczyzn wstydliwy, jednak warto skontaktować się z lekarzem urologiem, jeśli zostaną zaobserwowane objawy bólowe, zanim problem stanie się jeszcze poważniejszy. Szczególnie że laserowa plastyka wędzidełka jest prostym zabiegiem niewymagającym hospitalizacji https://zabiegidlamezczyzn.pl/plastyka-wedzidelka/.
Na czym polega laserowa plastyka wędzidełka napletka?
Plastyka wędzidełka prącia, czyli frenuloplastyka jest wykonywana za pomocą lasera. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny oraz szybszy. Efekty przeprowadzonego zabiegu są natychmiastowa, a czas rekonwalescencji krótki. Co więcej, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie musi być hospitalizowany.
Laserowa plastyka wędzidełka napletka polega na poprzecznym jego odpreparowaniu, a następnie podłużnym zeszyciu, dzięki czemu zostaje on wydłużony.
Samo przygotowanie do zabiegu jest proste. Na początku lekarz przeprowadzi konsultację i dokładny wywiad, by sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, takich jak:
- stan zapalny stref intymnych;
- uczulenie na leki znieczulające miejscowo;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Zaletą zabiegu laserowego jest brak powikłań i krótka rekonwalescencja trwająca od 1 do 2 dni. Właśnie dlatego warto zadbać o siebie, pokonać wstyd i skonsultować ze specjalistą.