Czym są znamiona skórne?
Znamiona skórne to wszelkie nieprawidłowości, które możemy niejako podzielić na te które towarzyszą nam od momentu urodzenia, jak te, które nabywamy w trakcie naszego życia. Dla niektórych znamiona skórne są elementem nie przysparzającym problemów czy kompleksów, znajdziemy nawet osoby które akceptują i polubiły swoje ciało takim jakie ono jest.
Niekiedy jednak zmiany skórne są dużym źródłem problemów natury estetycznej, osobistej, a niekiedy mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia. W takim wypadku należy możliwie szybko zgłosić się do specjalisty, który oceni stopień zaawansowania i być może zajmie się chirurgicznym usuwaniem znamion na skórze.
Czym jest plazmowe usuwanie znamion na skórze?
Wiele znamion skórnych na szczęście nie jest na tyle niebezpieczna i złośliwa. Duża część nie wymaga interwencji lekarza chirurga w takim przypadku usuwaniem znamion skórnych może zająć się dermatolog, który nie używa do tego skalpela.
Wraz z rozwojem technologicznym, również w zakresie medycyny, na rynku pojawiła się nowa metoda usuwania zmian skórnych z wykorzystaniem plazmy. Metoda ta polega na odparowywaniu zmian skórnych, które znajdują się na naszej skórze i jest działaniem całkowicie bezinwazyjnym.
Sprawdź: https://tartaczna2.pl/usuwanie-zmian-skornych-plazma,197,pl
Jakie jest działanie plazmy w usuwaniu zmian skórnych?
Urządzenie służące do plazmowego usuwania znamion wytwarza zjawisko tak zwanej plazmy, będącej zjonizowanym gazem. Plazma działa bardzo precyzyjnie i miejscowo, przez co nie działa niekorzystnie na najbliższe otoczenie zmiany skórnej.
Jak przeprowadzany jest zabieg?
Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent po wykonaniu procedury związanej z usuwaniem znamion na skórze dzięki metodzie plazmowej ma założony opatrunek w miejscu objętym obszarem interwencji, a następnie może udać się do domu i najczęściej może wrócić do codziennych czynności.
Pamiętajmy jednak o tym, że w miejscu w którym zachodzi usuwanie znamion powstaje rana, która może goić się kilka dni. Na skórze powstaje następnie strup, który samoistnie odchodzi w przeciągu kilku dni. Pacjent otrzymuje wytyczne od lekarza dermatologa, jak przebiegać będzie proces gojenia, zaś sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu nasiękowym bądź miejscowym z wykorzystaniem lidokainy.
Zalety terapii plazmowej do usuwania znamion
- Skuteczność: Terapia plazmowa jest skuteczna w usuwaniu różnych rodzajów znamion. Zwykle nie pozostawia blizn.
- Minimalne ryzyko powikłań: W porównaniu do niektórych innych metod, terapia plazmowa ma niskie ryzyko powikłań, takich jak infekcje czy trwałe przebarwienia.
- Krótki czas gojenia: Po plazmowym usuwaniu znamion, skóra goi się szybko w porównaniu do innych znanych metod
- Precyzja: Dzięki możliwości precyzyjnej kontroli nad plazmowym strumieniem, terapia plazmowa pozwala na dokładne usuwanie znamion i minimalizuje uszkodzenie skóry otaczającej znamiona
Jakie zmiany mogą być usuwane w terapii plazmowej?
- kurzajki (zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV),
- brodawki łojotokowe,
- włókniaki skórne,
- grudki perliste,
- prosaki,
- kaszaki,
- kępki żółte