Porady

Zwolnienie lekarskie – teraz również online. Zobacz, jak je uzyskać

Czy wiesz, że nie musisz umawiać wizyty stacjonarnej do lekarza, by otrzymać L4? W szczególnych przypadkach lekarz wystawić może także zwolnienie lekarskie online, które jest dokumentem pełnoprawnym i uprawnia do świadczeń chorobowych. W jaki sposób można uzyskać e-ZLA przez Internet i komu przysługuje takie rozwiązanie? Zapraszamy do artykułu!

E-zwolnienie lekarskie – kto może je uzyskać?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to cyfrowe dokumenty potwierdzające czasową niezdolność ubezpieczonego pracownika do świadczenia obowiązków zawodowych. Elektroniczne L4 zastąpiło zwolnienia wystawiane pacjentom na papierze, stając się znacznym ułatwieniem nie tylko dla ZUS, ale i lekarzy, pacjentów i pracodawców. Zwolnienie lekarskie otrzymać mogą osoby, które przez określony czas w ustawie były objęte nieprzerwanym ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj o 30 dniach w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (umowa o pracę) i 90 dniach w przypadku dobrowolnego (działalność gospodarcza, umowa zlecenie).

Do otrzymania zwolnienia niezbędne jest stwierdzenie czasowej niezdolności do pracy oraz zmieszczenie się w „limicie” przysługujących dni L4 w roku kalendarzowym. Zwolnienie elektroniczne można otrzymać na wizycie stacjonarnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by lekarz wystawił je również online. Można zatem otrzymać e-zwolnienie po telekonsultacji lub konsultacji przez Internet. Niezależnie od formy kontaktu z lekarzem, zasada wystawiania e-ZLA pozostaje taka sama.

Zwolnienie lekarskie online – gdzie można je otrzymać?

Dzięki cyfryzacji, która objęła polską ochronę zdrowia, ZLA może być wystawiane również online. Zwolnienie lekarskie przez Internet może zostać wystawione, chociażby na konsultacjach online, czego przykładem jest zwolnienie lekarskie online na naszarecepta.pl. Jeśli w czasie konsultacji przez Internet lekarz stwierdzi niezdolność pacjenta do pracy, wystawi mu zwolnienie lekarskie elektroniczne. Jak sprawdzić, co konkretnie wpisano w zwolnieniu, również nie będzie problemem — wystarczy zalogować się do swojego PUE ZUS lub IKP. 

Nieco inaczej wygląda konsultacja zdalna z lekarzem niż konsultacja stacjonarna. Pacjent nie może być zbadany, jednak przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny, który pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia chorego. W tym celu pacjent proszony jest o uzupełnienie specjalnie przygotowanego formularza medycznego i odpowiedzenie na zawarte w nim pytania zgodnie z prawdą. Analiza uzupełnionego formularza zazwyczaj jest wystarczająca, by lekarz mógł podjąć decyzję o zasadności wystawienia pacjentowi L4 online. 

E-zwolnienie przez Internet – co trzeba jeszcze o nim wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie online nie różni się od tego, które wystawiane jest stacjonarnie, więc także trafia do ZUS i pracodawcy posiadającego PUE ZUS. Nie musi on zastanawiać się, jak sprawdzić zwolnienie lekarskie pracownika, ponieważ bezpośrednio informowany jest przez system o fakcie jego wystawienia. Otrzymuje również wszystkie niezbędne dane do prawidłowego rozliczenia chorego pracownika. 

Brak konieczności osobistego dostarczania L4 pracodawcy to duże ułatwienie także dla chorej osoby, ponieważ nie trzeba angażować w to bliskich. Pozostałe kwestie również pozostają bez zmian w stosunku do zwolnień wystawianych stacjonarnie. Swoje zwolnienie, kod choroby i czas trwania niezdolności sprawdzić można w IKP oraz osobistym PUE ZUS. Nie trzeba również martwić się, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie otrzymane online. Jeśli jest taka potrzeba, nie będzie z tym problemu. 

Leave a Comment

You may also like