Dolegliwości

Orteza na rękę – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Ortezy kończyny górnej

Masz kontuzję? Lekarz zaleca usztywnienie stawu łokciowego? A może zwichnąłeś nadgarstek? Chcesz szybciej wrócić do zdrowia? Obecnie w ofertach sklepów medycznych znajdziesz różnorodne ortezy kończyn górnych. Stosuje się je m.in. przy urazach, kontuzjach, przeciążeniach, zwyrodnieniach i paraliżach. Mają one na celu zadbać o stabilizację układu mięśniowo-szkieletowego i odciążyć chory staw. Te lekkie wyroby medyczne są znakomitą alternatywą dla ciężkiego i niewygodnego gipsu.

Rodzaje stabilizatorów kończyn górnych

Jest wiele modeli ortezy na rękę – to, którą wybierzesz, zależy od urazu lub schorzenia. Ortezy kończyny górnej dzielą się na usztywniacze stawu barkowego, stawu łokciowego i stabilizatory nadgarstka. Pierwsze z nich unieruchamiają kończynę górną. Swoje zastosowanie znajdują przy kontuzjach obojczyka i ramienia, np. złamaniach czy zwichnięciach. Często zakłada się je w celach rehabilitacyjnych w przypadku przeciążeń ścięgien i nadwyrężeniu więzadeł.

Podobne funkcje ma orteza na łokieć. Szczególną rolę odgrywa przy zapaleniu bocznego nadkłykcia kości ramiennej, czyli przy tzw. łokciu tenisisty. Jest to choroba, która należy do zespołów przeciążeniowych okolicy stawu łokciowego i dotyka nie tylko sportowców, lecz również osoby, które wykonują pracę fizyczną. Tego typu stabilizator w formie opaski na łokieć można używać profilaktycznie podczas intensywnych treningów – wówczas ryzyko kontuzji jest mniejsze.

Orteza na nadgarstek pomaga głównie przy złamaniach, skręceniach i zwichnięciach nadgarstka. W zależności od potrzeby możesz wybrać modele miękkie, z szynami, wsuwane, regulowane na rzep, z usztywnieniem kciuka lub bez. Stabilizator nadgarstka sprawdzi się także przy chorobach reumatycznych. Często lekarze zalecają używanie go w formie opaski uciskowej, gdyż działa ona przeciwbólowo i wspomaga rehabilitację.

Orteza na rękę – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Obecnie na rynku istnieje wiele firm oferujących usztywniacze kończyn górnych. Przy zakupie musisz zwrócić uwagę na ich jakość. Orteza na rękę powinna być wykonana z materiałów, które gwarantują prawidłową cyrkulację powietrza i są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Wówczas jej użytkowanie będzie dla Ciebie komfortowe i zdecydowanie przyspieszy rekonwalescencję. Szczególnie istotny jest rozmiar stabilizatora – lekarz lub fizjoterapeuta pomogą Ci wybrać odpowiednią wielkość. Pamiętaj, że za mały może powodować otarcia i obrzęki, a z kolei za duży nie będzie usztywniał miejsca urazu.

Dlaczego warto używać ortez?

Specjalna budowa stabilizatorów dostępnych sprawia, że kończyna jest całkowicie unieruchomiona lub jej ruchy są ograniczone. Dzięki temu dana część ciała może szybciej się regenerować. Ponadto uraz nie będzie się pogłębiał. Używanie tego typu produktów medycznych ma także za zadanie zniwelować ból, który towarzyszy kontuzjom. Niewątpliwym atutem ortezy jest to, iż można ją ściągać i ponownie zakładać. To zdecydowanie ułatwi Ci codzienną higienę, a lekarz może bez problemu kontrolować postępy Twojego leczenia.

Leave a Comment

You may also like