Dolegliwości

Regularnie uprawiasz sport? Zadbaj o stawy, aby unikać kontuzji

o na stawy

Sport to zdrowie, jednak nadmierna aktywność fizyczna może prowadzić do przeciążeń i kontuzji układu kostno-stawowego. Podpowiadamy jaką podjąć profilaktykę, aby trening był efektywny i bezpieczny dla stawów oraz jakie suplementy na stawy warto stosować wspomagająco.

Stawy stworzone są do ruchu, dlatego tak ważna w profilaktyce stawów jest aktywność fizyczna. Ćwicząc regularnie utrzymujesz w dobrej kondycji swoje ciało i umysł. Są jednak dziedziny sportu, które szczególnie narażają niektóre części ciała na kontuzje i urazy. Uprawiając sport wyczynowo wystawiasz swoje stawy na przeciążenia, które mogą powodować ich uszkodzenie. Aby nie przerywać ćwiczeń na długi czas z powodu niedomagań układu kostno-stawowego, stworzyliśmy dekalog sportowca. Stosowanie się do zasad w nim zawartych pozwoli znaleźć odpowiedź co na stawy, a raczej dla twoich stawów jest najlepsze.

Co na stawy u sportowca? Po pierwsze, rozgrzewka

Każdy trening rozpocznij rozgrzewką, która zaangażuje i rozrusza każdą partię ciała przygotowując wszystkie mięśnie oraz stawy do wytężonego wysiłku fizycznego. Po krótkiej rozgrzewce trening będzie bardziej efektywny, a Tobie wystarczy energii na dłużej. I co najważniejsze, rozgrzane mięśnie oraz stawy to zminimalizowane ryzyko kontuzji.

Co na stawy u sportowca? Po drugie, systematyczność

Nie śpiesz się z wykonywaniem ćwiczeń i nie dokładaj zbyt szybko nowych elementów. A gdy nie masz czasu na zrealizowanie pełnego planu ćwiczeń nie wykonuj ich szybciej tylko po to, żeby zdążyć. Zdecydowanie lepiej dla twoich mięśni i stawów będzie, gdy sobie niektóre ćwiczenia odpuścisz. Przetrenowanie przynosi więcej złego niż dobrego, ponieważ mięśnie nie mają czasu na regenerację, przez co pojawiają się zakwasy i ból. 

Co na stawy u sportowca? Po trzecie, różnorodność 

Dostosuj cotygodniowy trening do swojej wagi, wieku oraz kondycji fizycznej. A wykonywane ćwiczenia urozmaicaj. Nie skupiaj się na trenowaniu jednej partii ciała, bo takimi treningami zbytnio obciążysz mięśnie i stawy. Łącz elementy różnych typów treningów, wykonuj ćwiczenia siłowe na przemian z aerobowymi, dodaj do tego dobrze zbilansowaną dietę i ciesz się zdrową sylwetką z wytrzymałymi mięśniami i stawami. 

Co na stawy u sportowca? Po czwarte, regularność 

Regularna, ciężka praca zazwyczaj popłaca. Jeżeli chcesz widzieć efekty, nie działaj z doskoku, a według planu. Układaj sobie harmonogram treningów i skrupulatnie go realizuj. Pamiętaj, że nieużywane mięśnie i stawy tracą swoją ruchomość, gibkość i elastyczność. Ich ponowne rozruszanie i powrót do formy nie jest łatwym zadaniem.

Co na stawy u sportowca? Po piąte, właściwa technika 

Bez odpowiedniej techniki ćwiczeń, zamiast poprawić swoją kondycję, nabawisz się kontuzji i urazów. Nieprawidłowe wykonywanie niektórych elementów treningu, od niewłaściwej postawy ciała, ułożenia stóp po ruchy rękoma, może powodować mikrourazy mięśni i stawów. I nie dotyczy to tylko ćwiczeń wykonywanych na siłowni, ale także biegania, nordic walking, jazdy na rolkach czy hulajnodze. Warto umówić się choć na jeden wspólny trening z bardziej doświadczonym sportowcem, aby ten skorygował ewentualne błędy już na samym początku.

Co na stawy u sportowca? Po szóste, minimalizowanie obciążeń

Obciążająco na mięśnie i stawy działają m.in. przysiady, skoki, wyskoki czy wypady. Nie musisz z nich rezygnować, ale w tych kwestiach priorytetowa jest właściwa technika ćwiczeń i ich intensywność. W przeciwnym wypadku narażasz się na kontuzje i urazy. A gdy w okolicach stawów pojawi się ból, obrzęk czy zaczerwienienie natychmiast reaguj i zakończ ćwiczenia danej partii mięśni. Jeżeli jednak przeciążyłeś już swoje stawy kolanowe, pomyśl o zastosowaniu kinesiotapingu lub opaski stabilizującej.

Co na stawy u sportowca? Po siódme, odpowiednie buty

Regularnie biegając zwróć uwagę na prawidłowe dobranie obuwia sportowego, które odpowiednio ustabilizuje stopę i zamortyzuje wstrząsy minimalizując ryzyko powstawania mikrourazów. Buty dopasuj do rodzaju ćwiczeń oraz podłoża, na którym trenujesz. Mając nadwagę lub cierpiąc na dolegliwości stawowe zapewnij sobie maksymalną amortyzację, wybierając obuwie o odpowiedniej podeszwie lub włóż do buta specjalistyczne wkładki. Twoje stawy będą Ci wdzięczne, ponieważ prawidłowo ustawiona stopa wpływa na ułożenie osi stawu kolanowego, biodrowego, miednicy oraz kręgosłupa.

Co na stawy u sportowca? Po ósme, dieta 

Trenując, zwróć uwagę na odpowiednie zbilansowanie swojej codziennej diety. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednie proporcje witamin, białka, w tym kolagenu oraz mikroelementów. Włącz do swojej diety produkty bogate w kwasy omega-3, czyli ryby, mięso, orzechy, awokado czy olej rzepakowy. Produkty bogate w witaminę C, czyli cytrusy, paprykę czy pietruszkę. Jedz również pełnowartościowe białko, w tym także w kolagen, który znajduje się w rybach, nabiale, drobiu, serach, ale także galaretkach mięsnych i warzywnych, salcesonie i podrobach. 

Co na stawy u sportowca? Po dziewiąte, suplementy na stawy

Regularne uprawianie sportu sprawia, że musisz szczególnie zwracać uwagę na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby organizm mógł szybciej i efektywniej regenerować siły po intensywnym treningu. Dostarczysz je stosując naturalny suplement na stawy ViviLife. W jego skład wchodzą m.in.: kolagen typu II, który jest głównym budulcem stawów, ekstrakt z kwiatów dzikiej róży bogaty w witaminę C, ekstrakt z żywicy kadzidłowca i kurkuma działające przeciwzapalnie, a także miedź i mangan.

Co na stawy u sportowca? Po dziesiąte, żyj zdrowo 

Poza stosowaniem zbilansowanej diety i regularnego ruchu, zadbaj także o ograniczenie stresu i zapewnienie czasu na relaks. Stres ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, nawet układu kostno-stawowego. Dbaj także o zachowanie odpowiedniej masy ciała. Otyłość, czyli choroba cywilizacyjna XXI wieku odbija się także na zbytnim obciążeniu i osłabieniu stawów, a wtedy już krok do zwyrodnień i urazów.

Uprawiając regularnie sport, wiesz jak często narażony jesteś na kontuzje i bolesne urazy. Lepiej wcześniej stosować odpowiednią profilaktykę niż później kosztowne leczenie, przez które na długie tygodnie zrobisz przerwę w ćwiczeniach. Ciesz się sportem i uprawiaj go na zdrowie, a troskę o twój układ kostno-stawowy powierz preparatowi na stawy ViviLife, którego składniki aktywne skutecznie wesprą odbudowę i regenerację stawów, a także zredukują ból.

Leave a Comment

You may also like