Każdy z nas od czasu do czasu lubi odnosić się do kreatywnej części swojej osobowości. Nie trzeba zresztą kariery wielkiego artysty, aby na co dzień wykazywać się kreatywnością i docenić jej pozytywny wpływ. Jest to bowiem nic innego jak szukanie nowych dróg i nieoczywistych powiązań. Twórcze myślenie przydaje się w każdej aktywności bez względu na jej charakter i jest stymulujące dla naszego mózgu. Z jednej strony twórcze działanie pomaga osiągnąć korzyści umysłowe. Z drugiej strony taka spostrzegawczość ułatwia kojarzenie i sprzyja działaniom artystycznym. Czy można je wytrenować?

Dawne zasoby

Twórcze myślenie jest taką samą umiejętnością jak nasze kompetencje interpersonalne. Jesteśmy obdarzeni różnymi zdolnościami i nasze konstrukty psychiczne różnią się, ale dzięki wiedzy i doświadczeniu wszyscy możemy się rozwijać. Podobnie jest z kreatywnością. Ponieważ jest to atrybut naszego wewnętrznego dziecka, mocno powiązany z pasją, warto sprawdzić, co wywoływało ją w nas kiedyś i do tego wrócić.

Aby rozwinąć twórcze myślenie, przypomnij sobie, co sprawiało ci radość jako dziecku. Śpiew, ruch, a może rysowanie? Cokolwiek to było, warto do tego wrócić, aby znów poczuć tę dziecięcą ekscytację. Kreatywność lubi przygodę, a każdy wieczór spędzony przy naszych dawnych pasjach z pewnością nią będzie. Nie wahajmy się spróbować. Powrót do dziecięcych aktywności czy gier może być przyjemny sam w sobie. Warto poddać się temu sentymentowi. Być może szybko zbudujemy na tym swoje nowe hobby?

Moc wyobraźni

Twórczość nie istniałaby bez wyobraźni, więc pozwól sobie czasem na przerwę. Zarówno zwykłe bujanie w obłokach, jak i praca na konkretnych wyobrażeniach może nie tylko wzmocnić naszą kreatywność, ale i przynieść relaks.

Co sobie wyobrażać? Przede wszystkim spokojne, pełne harmonii miejsca. Ogrody lub jeziora oraz wszelkie pejzaże, w których czujemy się dobrze. Im bogatszy w szczegóły będzie obraz, tym lepiej. W tym większym stopniu umysł zaangażuje się w projekcję. W połączeniu z relaksacyjną muzyką takie sesje mogą dać świetne efekty.

Relaksacja jest ważnym elementem pracy z pacjentami, którzy mierzą się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Więcej wskazówek na temat relaksacji można znaleźć na stronach gabinetów psychoterapeutycznych.

Leave a Comment

You may also like