Każda niepokojąco wyglądająca zmiana skórna w postaci krost, wysypki bądź suchych plam powinna być konsultowana z odpowiednim specjalistą. Najczęściej osoby z takimi dolegliwościami udają się do doświadczonego kosmetologa bądź dermatologa, który dzięki odpowiedniej wiedzy i bogatemu doświadczeniu dopasuje plan leczenia. Niekiedy przebarwienia są wynikiem zbyt długiego przebywania na słońcu i można próbować je rozjaśnić domowymi sposobami. Sporo zmian skórnych może pojawiać się również w okresie dojrzewania, a niewłaściwa pielęgnacja i higiena może doprowadzić do powstania blizn i przebarwień.
Przebarwienia na skórze – kogo najczęściej dotykają?
Plamy o różnych rozmiarach mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, jednak wpływ na ich powstawanie ma wiele czynników między innymi:
- niekorzystne warunki pracy,
- styczność z chemikaliami i drażniącymi detergentami,
- zbyt długie przebywanie na słońcu i niestosowanie odpowiedniej ochrony,
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- uwarunkowania genetyczne.
Jak usunąć przebarwienia na skórze?
Gdy nieestetyczne plamy pojawiły się na skórze twarzy, warto zastosować serię kosmetyków z witaminą C, która z biegiem czasu pomoże wyrównać koloryt skóry. Pomocne w takie sytuacji mogą być również preparaty zawierające sok z aloesu, wyciąg z ogórka bądź domieszkę sody oczyszczonej. Warto również regularnie stosować maseczki, peelingi i toniki, które skutecznie zapobiegają pojawianiu się przebarwień, poprzez złuszczanie martwego naskórka i dogłębne oczyszczanie. Skutecznym sposobem walki z problematycznymi przebarwieniami pozapalnymi jest Post-Breakout Fix marki Dermalogica, czyli żelowo-kremowy produkt likwidujący przebarwienia powstałe na skutek zmian trądzikowych.
Aby uniknąć plam na skórze twarzy w słoneczne dni, dobrze jest zrezygnować z kosmetyków kolorowych, takich jak pudry, róże i bronzery, które zatykają pory i sprzyjają powstawaniu zmian na skórze. W zamian warto nałożyć krem z odpowiednim filtrem, który tworzy skuteczną barierę.
Jakie badania wykonać gdy przebarwienia pojawiają się na całym ciele?
Po pojawieniu się pierwszych zmian warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie odpowiednich badań, jak na przykład morfologii, poziomu hormonów odpowiedzialnych za stan tarczycy oraz witaminy D. Niedobór ważnych witamin i składników mineralnych w diecie ma ogromny wpływ na stan skóry, jej jędrność i sprężystość.
Osoby dojrzałe często zmagają się z plamami starczymi, które najczęściej powstają na dłoniach i twarzy. Niestety usunięcie ich w domowych warunkach jest wręcz niemożliwe, jednak odpowiednie zabiegi wykonywane regularnie w salonie kosmetycznym mogą pomóc zminimalizować problem.
Niestety jedną z najcięższych przypadłości, która jest wręcz niemożliwa do wyleczenia, jest bielactwo. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i może być dziedziczna. Cechą charakterystyczną są białe, nierówne plamy, które z biegiem czasu znacząco się powiększają. Schorzenie to dotyka osoby w różnym wieku, bez względu na płeć. Zmiany ze względu na swój pokaźny rozmiar są źródłem kompleksów i braku samoakceptacji szczególnie w młodym wieku. Warto próbować różnych sposobów leczenia, które pomagają hamować rozwój choroby.