Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądek, przełyk i dwunastnica). Pozwalające w sposób obrazowy przeprowadzić diagnostykę, a także pobrać fragment błony śluzowej w celu zlokalizowania możliwych zmian. Za jego sprawą jesteśmy wstanie wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori. Służy ono także do poszerzenia zwężenia przewodu pokarmowego, usunąć polipy czy zatamować krwotok.

Objawem choroby górnego odcinka pokarmowego może być:

  • bóle w brzuchu (górna część)
    zgaga
    wymioty
    odbijanie
    pełność, przede wszystkim po jedzeniu

Przed przystąpieniem do badania, trzeba osiem godzin nic nie jeść a na dwie godziny już nic nie pić. Badanie rozpoczyna się od znieczulenia. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje. Pierwsze to znieczulenie ogólne, które odbywa się przy obecności anestezjologa. Pacjentowi zostaje podana narkoza w celu uśpienia. Ma to za zadanie zniwelowanie bólu i uczucia dotyku.

Drugie znieczulenie jest mniej inwazyjne. Stosuję się Lidokainę w spreju. „Psika” się nią gardło, a także otwory w nosie.
Gastroskopia przez nos inaczej bezstresowa, wykonana jest jak sama nazwa informuję przez nos. Lekarz wykonujący badanie, na koniec endoskopu nakłada żel. Ma on za zadanie ułatwienie wprowadzenia urządzenia. Wolnym ruchem wsuwa przez otwór nosowy, pacjent w tym czasie czuje rozpychanie a w końcowym etapie pokonywania nosa, (jest taka możliwość) krótkotrwały ból. Częściej on wo występuje u osób z delikatnie przekrzywioną przegrodą. Następnie endoskop, pokonuje gardło, przełyk i trafia do żołądka, a także dwunastnicy.

Badanie z reguły trwa od 5 do 30 minut. Zależne jest to od rozpoznania i czynności wykonywanych. Sama diagnostyka nie przekracza 5 minut.
Gastroskopia bezstresowa szczególnie skierowana jest do osób z silnym odruchem wymiotnym i panicznie bojących się tego badania. Ograniczenie nie pozwalające na jej wykonanie to, skrzywiona przegroda. Kompromisem w tej sytuacji jest wykonanie jej w sposób tradycyjny. Urządzenie nie przekracza średnicy 5, 6 mm. Dla porównania endoskop tradycyjny posiada od 10 do 12 mm. Badanie tradycyjne nie należy do przyjemnych. Panuje uczucie dyskomfortu, osoba ma odruch wymiotny, odbija się jej poprzez powietrze przedostające a także kaszle.

Jak każdy zabieg, gastroskopia może mieć powikłania do których należą:

  • infekcje
    przebicie ścian przewodu pokarmowego
    krwawienie (u osób z problemami krzepnięcia krwi)
    problemy ze strony układu krwionośnego i oddechowego (w przypadku znieczulenia ogólnego)

Leave a Comment

You may also like